Egypt – ropná skvrna ohrozila Hurghadu

Pro turisty, chystající se na dovolenou do Egypta, přinesly dnes agentury nemilou zprávu – pláže v letovisku Hurghada prý znečistila ropa, která unikla z ložiska (?) v Rudém moři, několik desítek km severním směrem od Hurghady (dle Novinek 80km, dle šílenců z iDnes dokoce 160km daleko). K události došlo údajně již před týdnem, ale egyptské úřady o ní dle českých zpravodajských zdrojů mlčely, aby tím neohrozily turistický ruch v té nejatraktivnější části sezóny.

Tak zaprvé – v ohrožení je v případě podobných havárií zejména život v mořích či život živočichů na moři výhradně závislých. Pokud si někdo zašpiní plavky na pláži s ropnou nečistotou, lze ho sice politovat, ale nejde o žádnou katastrofu.

Dále – skutečný rozsah „katastrofy“ je zatím více než sporný. Nevládní organizace a egologisté hovoří a skuteně velkém rozsahu, který ale není téměř nikde patrný – údajně se zasažení ropnou skvrnou projevuje zejména na ostrovech. Náš „zvěd“ v Hurghadě nám před chvílí oznámil, že na plážích vlastní Hurghady (kontrolováno na plážích hotelů Shedwan Garden a Marlin Inn) by nikdo nepoznal rozdíl oproti běžnému stavu – občas se totiž na plážích některých hotelů s blízým kotvištěm lodí objevují ropné nečistoty tak jako tak.

Aby vykázala alespoň nějakou činnost (to byl jenom vtip :-), zareagovala promptně i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která vyslala do oblasti pracovníky CK, toho času pobývající v Hurghadě – i podle jejich zjištění je pobřeží Rudého moře počínaje Hurghadou a na jih od ní vyčištěno.

Takže uvidíme co přinesou další informace – ale chce to zachovat klid a chladnou hlavu, a nedat na první zprávy agentur, které si často podklady pro články doslova vytáhnou „z paty“. V některých komentářích pod zpravodajstvím si lze přečíst doslova hysterické reakce spojené s okamžitou snahou zrušit objednaný zájezd, to vše na základě stručné polobulvární informace…

Chcete-li si prohlédnout unikajicí ropu do vody Rudého moře na videu (tedy pokud je to skutečně dotčená lokalita), podívejte se na příspěvek s videozáznamem ropné skvrny v Egyptě.

Na závěr pouze ujištění, že sami nechceme jakoukoli podobnou havárii zlehčovat – i ta nejmenší totiž znamená poškození přírody, často nenávratné či velmi ztěžka napravitelné…

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

4 komentáře

 1. Mila Ropak napsal:

  Potvrzuji , ze v hotelu Seagull taky zadna ropa na plazi ani v mori neni!!! Bysem to snad musel poznat, protoze sem pred hodinou vylezl z more (Hotel Seagull je v novejsim centru Hurghady)

 2. jara brno napsal:

  Byl jsem tam pred tydnem v Aquafunu primo v centru a musim rict,ze jsem obcas mel nejakou tu skvrnu od téru.A jak jsem si vsimnul nebyl jsem jedinej,ale nebylo to nejak hrozny.Tezko rict,jestli to vyteklo z lodi nebo z vrtu.Taky jsem se potapel na utesech a tam to bylo uplne cisty.

 3. Chuck'n'orris napsal:

  Tak ale aquafun mas skutecne v tom nejspinavejsim centru, ne, a tam jsou ropny skvrnky skutecne kdyz ne uplne bezny, tak urcite ne zrovna vyjimecny, kdyz jsme byly predloni vedle v seagulu, tak mel flek na plavkach kde kdo

 1. 22. 6. 2010

  […] moři nedaleko turistického letoviska Hurghada. Pokud ne, podívejte se třeba na článek o ropné havárii v Egyptě — ve kterém je zároveň uvedeno, že skutečný rozsah havárie a vlastního znečištění […]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *