Kamkoli do Egypta bez obav? Snad už brzy…

Pro ty, kterým také učarovala země na Nilu, a kteří by si již nedokázali představit svůj život bez alespoň jedné dovolené v Egyptě za rok (a stejně tak i těm, kteří by rádi navštívili některé z letovisek na pořeží Rudého moře poprvé), přinášeme – zprostředkovaně – dobrou zprávu. Již brzy prý dojde k uklidnění situace a stav v Egyptě se – z hlediska bezpečnostního stavu a případných turistických rizik – snad – vrátí ke stavu, jaký panoval před událostmi z prních měsíců roku 2011. Zajímá vás kdy? 1. července.

Po období, kdy zpravodajství z Egypta (včetně turistických příhod či zážitků) vyplňovaly zejména neověřitelné nepříliš potěšující novinky, „děsuplné“ zážitky, nepřesvědčivě znějící prognózy a kritické „postdemokratizační“ výkřiky neukojených šiřitelů západního životního stylu, přijde všemi milovníky dovolené v Egyptě vítaná změna. Nikde žádné demonstrace, barikády v ulicích, pouliční střety příznivců s odpůrci (čeho – to si doplňte podle svého gusta).

Zklidňujícím prvkem by podle stanoviska Ministerstva cestovního ruchu Egypta mělo být dokončení politických změn v zemi – tedy ustavení nové pevné vlády, vzešlé z výsledků proběhlých voleb a také zvolení nového egyptského prezidenta.

Tento předpoklad má určitě logiku. Je třeba také uvést, že požadavek na nutné uklidnění situace se vlastně týká jednoho jediného města – Káhiry, přesněji řečeno náměstí Tahrír a části káhirského „downtownu“. Jenom tam dochází stále k demostracím, ke střetům s bezpečnostními složkami. Podle náměstka ministra cestovního ruchu Samyho Mahmouda tak vzhledem k tomu, že 75% turistů, kteří přijíždějí na svoji dovolenou do Egypta, míří do letovisek Hurghada, Sharm El Sheikh a Marsa Alam, zatímco do Káhiry směřuje zhruba právě těch zbývajích 25 procent, se dá dokonce napsat, že situace v zemi je vlastně převážně v normálu. Bezpečnostní stav v rudomořských letoviscích je totiž stabilní po celou dobu a turisté se zde o nějakých nepokojích mohou dozvědět maximálně tak ze zpravodajství.

Proto ministerstvo podle Mahmouda poměrně optimisticky očekává pronikavé zvýšení počtu zahraničních návštěvníků Egypta v roce 2012 a s tím související navýšení příjmů z oblasti turistického ruchu oproti roku 2011. To by nemělo být – samozřejmě za předpokladu zklidnění situace v Káhiře – nic složitého, i když zaprvé: data za rok 2011 nejsou vlastně ještě přesně známa, a za druhé – optimismus uvedeným předpokladům berou poslední události v zemi: více než sedmdesát mrtvých na fotbalovém utkání, nebo únos turistek nedaleko letoviska Sharm El Sheikh.

Tak se nechme překvapit, jak se bude další situace v Egyptě vyvíjet. Pokud máte v úmyslu letět na svoji dovolenou do Egypta k Rudému moři, nemusíte mít žádné obavy a můžete vyrazit třeba hned zítra. Pokud pojedete do Káhiry, řiďte se doporučením, která najdete na internetu – vyhýbějte se místům srocování Egypťanů, nefoťte demonstranty ani policii či vojáky, při pohybu po městě ve večerních hodinách dbejte zvýšené opatrnosti.

Zdroj např.: Gulfnews.com

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

1 komentář

  1. Johne492 napsal:

    It is actually a nice and helpful piece of information. I am happy that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing. efkeekkddkgb

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *