Co byste měli vědět o ramadánu jako cestovatelé muslimskou zemí

Už se opět blíží – za několik dní začne postní měsíc ramadán, jeden z pěti pilířů islámu. Prvním dnem ramadánu v roce 2015 je 18. červen, posledním potom 17. červenec. Strávit měsíc ramadán v muslimské zemi je pro cestovatele bez debat jediněčným zážitkem. Noc se přemění na den a v denní dobu je naopak vše k nepoznání jiné. Pro turistu je velmi vhodné zapamatovat si několik zásadních věcí, které by i on měl dodržovat, resp. vědět. Zde je několik tipů:

1. Osoby, které cestují na delší vzdálenosti, jsou od povinnosti půstu osvobozeny. Nedivte se tedy, pokud na své dovolené spatříte turisty z muslimských zemí, kteří se budou i během dne normálně stravovat a pít.

2. Pokud cestujete během ramadánu do muslimské země, měli byste se během dne vyvarovat jídla, pití a kouření na veřejnosti. V některých zemích jsou tyto věci sice tolerovány – ale představte si sami sebe, jak by vám bylo, pokud by vám někdo dělal chutě.. Krom toho, naprostá většina restaurací je během ramadánu v denní době uzavřena (samozřejmě vyjma hotelových)

3. S předchozím bodem souvisí upozornění na situaci ve Spojených arabských emirátech – zde je tolerance naopak nulová a jídlo, pití či kouření na veřejnosti v době ramadánu znamená vystavení se možnosti potrestání (nejsou tolerovány ani žvýkačky)

4. Turistům je doporučeno oblékat se během ramadánu alespoň trochu konzervativněji, zejména jako projev úcty k místním hostitelům. Ženy by měly nosit dlouhý rukáv, muži dlouhé kalhoty.

5. Půst začíná ranní modlitbou (fadžr) – místní proto vstávají dříve, aby ještě před začátkem půstu něco pojedli. Nedivte se proto brzkému čilému rannímu pohybu a hluku na ulicích (týká se samozřejmě zejména měst)

6. Provozní doba v muzeích nebo například na turisticky přístupných místech archeologických vykopávek bývá v období ramadánu kratší. Vhodnou dobou pro návštěvy je proto typicky dopolední čas.

7. Stejně tak i obchody nebo například místní kanceláře a úřadovny zavírají při ramadánu dříve. Lidé chtějí být včas doma a nezmeškat tak iftár – první povolené jídlo po večerní modlitbě (maghrib). Poté začínají ulice ožívat neuvěřitelným ruchem.

8. S ruchem na ulicích souvisí i následující: statistiky jasně dokazují, že v průběhu ramadánu dochází ke zvýšernému počtu dopravních nehod. Proto buďte na ulicích velmi opatrní.

9. V restaurací bývá večer mnohdy připraveno jídlo formou bufetových stolů – a nikdo z místních neodmítne pohostit i turisty. A pokud vás někdo pozve na soukromý iftár, nikdy neodmítejte!

10. Jak už jsme zmínili, po jídle bývá na ulicích neskutečně živo, nec se zničehodnic stane tím nejrušnějším dnem. Lidé se scházejí, procházejí obchody, nakupují, čemuž je přizpůsobena i otevírací doba obchodů – nakonec tržby při ramadánu jsou jedny z nejvyšších v roce.

11. Alkohol je více méně těžko dostupný i po zbytek roku. Tam, kde je mimo ramadán k dostání ho ale v průbehu postního měsíce neseženete (a my k jeho shánění ani nevidíme žádný důvod).

12. Může se vám stát, že během ramadánu se k vám někteří lidé budou chovat o něco příkřeji a hruběji, než v ostarních měsících, kdy jsou pohostinnost sama, a týká se hlavně pozdních odpoledních hodin. Nedivte se – lidé vstávali velmi brzy a od východu slunce neměli v ústech nic k jídlu, ani k pití.

sepsáno s pomocí Travelbook

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *