Co si myslíte o ženách, které kouří vodní dýmku?

shisha-01Stále ještě trvá postní měsíc ramadán. Každý muslim (s vyjímkami) by se měl podle daných pravidel zdržet od ranní do večerní modlitby konzumace jídla, pití, ale i kouření. V noci jsou potom ovšem egyptské kavárny plné nejenom mužů, ale i žen, a všichni se oddávají kouření vodních dýmek (shisha), a to mnohdy až do časných ranních hodin. Kdysi bývaly tyto kavárny obsazovány výhradně muži, dnes je ovšem v celém arabském světě čím dál tím běžnější stav, kdy se této zálibě (nešvaru?) oddává na veřejnosti čím dál více žen. Existují ale muži, které takové ženy odsuzují. Na sociální síti Twitter byla tento týden spuštěna debata v arabštině nad dotazem: „Co si myslíte o ženách, které kouří vodní dýmku?„, která během několika dnů nasbírala více než 90 tisíc reakcí.

Mnoho mužů považuje takové chování u žen za nemorální, objevila se např. reakce: „Žena kouří, pokud nemá co dělat, a nikdo jí nehlídá.“ Další říká, že kouření u ženy je pro něj i zásadním ukazatelem při výběru životní partnerky. „Ať si žena dělá co chce, ale i já mám potom právo vybrat si ženu, která nekouří“.

Na dotazované heslo ale na Twitteru reaguje i mnoho rozčilených žen, které považují výtky k ženám, které kouří vodní dýmku, za projev netolerance a sexismu. Dokonce i ty z žen, které samy nekouří, se ohrazují proti osočování kouřících žen : „Shisha se mi naprosto hnusí, ale stejně tak nenávidím to, že u ženy je podle vás kouření horší, než u mužů“ napsala jedna z žen, pocházející ze SAE.

Vlastní debata navazuje na podobnou, která proběhla v květnu v Saudské Arábii. „Ženám, keré kouří vodní dýmku, prostě schází ženskost“ tweetuje občan SA. A vloni agentura BBC informovala o podobné diskusi, která proběhla v Saúdské Arábii poté, co majitel jedné kavárny zakázal ženě kouřit uvnitř bez doprovodu muže.

Je nad rámec našich vědomostí posoudit, do jaké míry se tyto informace zakládají na pravdě, zda je např. možné, aby vůbec žena v SA sama navštívila kavárnu (z druhé strany samozřejmě nemůžeme ani tvrdit, že to nejde). Ovšem my si např. ani z Káhiry nepamatujeme na byť jen jediný případ, kdy bychom viděli v kavárně osamocenou (a kouřící) ženu.

ilustrační foto Casa de te Ghahveh Khaneh Sonnati, Kerman od Sebastià Giralt pod licencí  CC BY 2.0

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *