Do Egypta bez cestovní kanceláře čili individuálně (II. část)

V přechozí první části článku o cestování do Egypta na vlastní pěst jsme si zarezervovali letenky do Káhiry a hotely v Káhiře a v Hurghadě. Počítali jsme s modelovou situací – letenky máme pořízeny od ČSA a teď ji rozšíříme takto: v Káhiře máme rezervován hotel Windsor v Downtownu (rezervace provedena přes portál booking.com), v Hurghadě potom hotel Zahabia – rezervováno přímo telefonicky v hotelu. Proč zrovna tyto hotely? Prostě proto, že jsme při naší poslední cestě do Egypta tuto virtuální situaci prakticky absolvovali :-). Navíc na hurghadský hotel Zahabia nedáme dopustit, jeho korálový útes je ten nejlepší, jaký je v tomto rudomořském letovisku k vidění.

Po příletu do Egypta

Do Egypta tedy letíme pravidelnou linkou, ale ouha – ČSA přistávají v Káhiře dvě hodiny po půlnoci… Nic se neděje – jděte si v klidu nejdříve koupit turistické vízum za 15 USD či 12 Euro. Kde ho prodávají poznáte podle toho, že k tomu místu směřují všichni :-). Také si hned vyměňte nějakou místní měnu, pro začátek např. za 100 USD/Euro. Vaše další činnost je závislá na tom, odkdy jste si rezervovali pobyt v hotelu.

Buďto máte rezervován hotel i na tuto noc – v tom případě vyražte hned před terminál (bude to terminál I.) letiště, kde na vás bude čekat horda taxikářů. Je to nejpohodlnější a také nejrychlejší spojení, stačí pouze nasmlouvat si PŘEDEM dobrou cenu. Pokud to bude něco kolem 50 – 60 EL, jděte do toho, níž se asi nedostanete. Nasednout a frrr do hotelu. Je docela vhodné si ještě doma vytisknout nějakou mapku s polohou hotelu – většina taxikářů je sice místa znalá, ale můžete natrefit na nováčka, který s vámi bude potom dvě hodiny kroužit po neoznačených downtownských ulicích. Jinak egyptská bezpečnost filtruje vjezd taxíků na letiště, takže se vám nemůže stát, že natrefíte na nějakého soukromníka bez licence s polorozpadlou dročkou – většina taxíků na letišti jsou nové vozy vybavené klimatizací. Pokud vás někdo potáhne ke staré černé ojetině s ovčí kůží na palubní desce a vám se nechce se nechat a jízdy ochlazovat vichrem z otevřených okének, klidně ho odmítněte a jděte jinam (popravdě řečeno ale taková doprava splní svůj účel stejně, i za stejnou cenu).

Další možností dopravy je využítí nabídky některých z hotelů, kdy pro vás na letiště přijedou sami. To se dozvíte na rezervačních stránkách zařízení (tedy např. na booking.com), cena je většinou stejná jako u taxi, někdy je dokonce služba zdarma při alespoň třech lidech. Ale: když se začtete do uživatelských recenzí, zjistíte, že to ne vždy funguje, většinou spíše ne – auto vůbec nepřijede, nebo je cena jiná, než uváděná atd.

Můžete také využít dopravy autobusem. U ní skutečně ušetříte, z letiště jsme jezdívali za 1 EL na osobu. Ovšem pokud si nejste jisti polohou hotelu, nebo jste tu poprvé, raději vám tuto možnost nedoporučujeme. Autobusy staví nedaleko haly a určitě občas nějaký pojede i v noci, ovšem s nějakým pevným jízdním řádem nepočítejte.

Na káhirském letišti jde pohodlně přespat

Toto byly varianty dopravy z letiště do hotelu s rezervací i na tuto – příletovou – noc. Druhou možností je, že máte pobyt zarezervován až od přístího dne. A máte opět na výběr:

  • risknete to a odjedete s jakoukoli uvedenou dopravou do hotelu a pokusíte se přemluvit recepčního, aby vás ubytoval hned – je to téměř zbytečné, v recenzích jsme našli pouze několik cestovatelů a hotelů, jejichž zaměstnanci skočili na výmluvu neočekávaně dřívějšího příletu, dokonce ani ti, kteří nabídli plnou úhradu pokoje navíc velmi často neuspěli
  • odjedete jakoukoli uvedenou dopravou někam směrem centrum Káhiry, posadíte se do některé z celonočně otevřených kaváren (je jich celkem dost) a budete 8 hodin popíjet kávu, čaj, kolu, bafat z vodní dýmky a hlídat si své dvacetikilové kufry, přičemž každých pět minut odeženete nějakého dealera nabízejícího rychlé ubytování na jednu noc za cenu týdenního pobytu (takoví vám budou koneckonců nabízet ubytování i hned na letišti – podle zkušeností těch, kteří se nechali „nachytat“, to ovšem nestojí za nic; jednu dvojici uložit takový agent dokonce pod schody ve sklepě jakéhosi činžáku)
  • zůstanete zbytek noci na letišti. To není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. V rohu příletové haly totiž najdete relativně „celonočně“ otevřenou kavárnu (relativně proto, že obsluha občas dříme), vybavenou útulnými křesly a pohovkami s polštáři – stačí si něco objednat (to byste stejně udělali) a v klidu si na zbytek noci schrupnout. Obsluha nedělá problémy, dokonce vám popřejí dobrou noc, o bezpečí svých zavazadel se také nemusíte bát – buďte si jisti, že u některého ze stolků se budou pravidelně střídat občerstvující se pracovníci bezpečnosti. Vyzkoušeno v loňském roce v říjnu k naprosté spokojenosti. Tento způsob nocování má ještě jednu výhodu – po probuzení jste totiž stále na letišti.

Teď si vzpomeňte, jak jsme si naplánovali náš pobyt – po týdnu v Káhiře se přece chceme přesunout do Hurghady, že?

Z Káhiry do letovisek letecky

Na tomto místě totiž chceme všem doporučit: zapomeňte na trmácení se autobusem na lince Káhira – Hurghada a leťte letadlem! Že chceme hlavně ušetřit? To je sice pravda, ale v tomto případě jednoznačně doporučujeme malou investici, skutečně nebudete litovat! Obrovská časová úspora, zajištěná kultura cestování, spoj vždy na čas – prostě jděte do toho! Jak?

Právě jste se vzbudili v příletové hale Terminálu I. káhirského letiště. (Pokud jste samozřejmě odjeli nejprve do hotelu nebo kamkoli jinam, nechte se taxíkem či autobusem zavézt na Terminál III; letenek je většinou dostatek, takže nehrozí, že byste nějakou volnou nedostali hned třeba na druhý den.) Vyjděte ven a kousek vpravo je autobusová zastávka spoje, který převázž cestující zdarma mezi terminály. Vy se potřebujete dostat na Terminál III, odkud – krom jiných – všechny vnitrostátní spoje odlétají; za deset minut jízdy autobusem jste tam. Tento terminál je chloubou káhirského letiště, je nejmodernější a nejlépe vybavený. Vejděte a nechte se nasměrovat hlídkujícím pracovníkem k prodejně společnosti Egyptair.

Pro ty, kteří apriori odmítají v cizině komunikovat s kýmkoli: taxi či autobus vás vysadí před prvním nadzemním podlažím haly (odlety; v přízemí jsou přílety, vyšší patra jsou potom obchodní a restaurační). Do prodejny Egyptair vyjeďte eskalátorem nebo výtahem o jedno patro výše. Pracovníci/-ce za přepážkami komunikují dobře anglicky, případně i „rukama“. Nahlašte svůj požadavek na datum, načež vám nabídnou neuvěřitelnou denní časovou variabilitu spojů. Vyberete, potvrdíte, za rohem zaplatíte a hotovo. Pozor – platit můžete samozřejmě mezinárodní platební kartou nebo v hotovosti – to ale pouze v egyptských librách, směnitelné měny zde neudáte.

Tím máte vše, co se týká přesunů mezi Káhirou a Hurghadou vyřešeno a můžete zpět/vpřed do centra za poznáváním. Je nasnadě otázka, proč si nezakoupit letenky přímo z domova v internetovém rezervačním sytému Egyptair? Věřte nebo ne, ale letenky pořizované na káhirském letišti jsou vždy o cca 10% levnější, navíc budete-li mít štěstí, bude v některý den vyhlášena akce a letenky jsou potom doslova za hubičku (např. nám se letos povedlo letět z Hurghady do Káhiry ve dvou lidech za velmi příjemných 180 EL!!!). Standardní cena zpáteční letenky je jinak na úrovni cca 900 EL a za tu úsporu časo to rozhodně stojí.

Tak – na tomto místě náš příspěvek ukončíme – vše ostatní najdete v souvisejích článcích na našich stránkách o Káhiře,Hurghadě, o cestování v Egyptě apod.. Shrnuto na závěr – nebojte se cestovat individuálně, minimálně poznáte Egypt a život v něm daleko detailněji, než na organizovaném zájezdu.

Sdílejte: