Káhira – Hlavní město Egypta s velkým H

Popsat hlavní město Egypta Káhiru z turistického hlediska na prostoru jedné internetové stránky je nesmysl. Poznat Káhiru v několika dnech dovolené v Egyptě je potom nesmysl ještě větší. Káhira je Egypt a Egypt je Káhira – to není jenom rčení, to je fakt, podložený i tím, že obojí má v Egyptě jedno místní označení, kterým je název Misr. Vyjma turismu se v Egyptě za hranicemi Káhiry neděje nic z hlediska hospodářství, státní správy, kultury, sportu – prostě jakékoli oblasti života, na který si jen vzpomenete.

Níže na stránce si můžete přečíst něco o úskalí pohybu po káhirských ulicích, o možnostech ubytování v Káhiře, o vhodných prostředcích cestování po Káhiře nebo o tom, jaké památky a zajímavosti v Káhiře navštívit.

Z tohoto pohledu je smutným faktem, že turisté (a pro ty směřující na dovolenou do Egypta z České republiky to platí dvojnásob) poznají megapoli Káhiru maximálně tak z oken zájezdového autobusu. Cestovní kanceláře se totiž omezují na nabídku jedno, maximálně dvojdenních zájezdů do Káhiry z rudomořských letovisek, jejichž obsahem je pravidelně návštěva pyramid v Gíze a Egyptského muzea v moderní Káhiře na náměstí (Midan) Tahrír. Po celonoční mnohahodinové a unavující cestě autobusem jsou navíc cestovatelé zralí spíš na několikahodinnového „šlofíka“ než na poznávání, takže takový zážitek z Egypta jim přinese odškrtnutou položku v jejich cestovním itineráři s poznámkou Nutno vidět. Káhira přitom nabízí mnohem, skutečně mnohem více. Vrátíme-li se na charakteristiku Káhiry ze začátku tohoto příspěvku, dá se napsat, že reálný život v Egyptě poznáte právě jenom tady.

Káhira je skutečně a doslova velkoměsto – zapoměňte na Prahu

Nebudeme se zde pokoušet popsat Káhiru stylem nějakého turistického průvodce, k tomuto účelu jsou každým rokem vydávány aktualizované speciály všech cestovatelských knižních vydavatelstvích (Lonely Planet, National Geography apod.), které si můžete zakoupit v každém druhém knihkupectví. Cestujete-li do Egypta organizovaně se zájezdem, pořádaným cestovní kanceláří, stejně vám takové informace k ničemu nebudou (viz výše). Cestuje-li naopak individuálně, je pro vás některý z těchto turistických průvodců skutečně naprosto nepostradatelný.

Káhira je totiž obrovská. A to ne pouze v hranicích Egypta, ale i z pohledu celého světa. Toto označení je nutné chápat ovšem nejen v jednotkách rozlohy, ale i hustotě osídlení. Velikostí se nemůže rovnat např. New Yorku, ovšem na takové ploše žije dvakrát tolik lidí. Odhady počtu zde žijících obyvatel se různí – nejčastěji jsou udávána čísla v rozmezí 14 – 20 milionů, a vydáte-li se do káhirských ulic, nedovolíte si o těchto číslech pochybovat.

Zdánlivý chaos v ulicích Káhiry

Ulice v Káhiře nejsou ovšem pouze plné lidí, jsou plné hlavně automobilů. Většina aut v Egyptě jezdí právě ulicemi hlavního města. A jezdí podle svého. Dopravní předpisy v Káhiře sice existují (zkuste se zeptat např. nějakého místního policisty, jenž vám to potvrdí :-), ovšem jejich podoba a hlavně dodržování je pro našince naprostou záhadou. Dominantním rysem jízdy automobilem v ulicích Káhiry je hluk. VŠECHNA auta neustále troubí, dávajíce tím ostatním upozornění na sebe a na svoji následující zamýšlenou „akci“. Krom klaxonů se dále používá ještě blikání světly, mávání rukou či kývání hlavou. Jeden taxikář nás před několika lety přesvědčoval, že důležitým dorozumívacím prvkem mezi řidiči je i mrkání okem, což se nám ale nepodařilo ověřit :-). Automobily v Káhiře jezdí tím nanejvýš úsporným stylem dopravy, protože vyplňují vozovku tzv. bezezbytkově – pokud to neuvidíte na vlastní oči, neuvěříte, kolik se na běžnou ulici vejde vedle sebe aut. A pokud už vznikne někde „nevyužitá“ proluka, je okamžitě vyplněna dalším autem.

V Egyptě, potažmo Káhiře ovšem nejezdí pouze automobily – po ulicích se pohybuje také obrovské množství motocyklů. A i to bývá nezapomenutelný pohled – často totiž na běžném skůtru spatříte celou rodinu (myšleno rodiče a tři děti)! Zbytek vozidel jsou potom auto/minibusy jako součást káhirské hromadné dopravy.

Nebojte se chodit Káhirou pěšky

Pro turistu v Egyptě, který se pohybuje Káhirou jako pěšák, bývá v prvních několika dnech problémem přizpůsobit se tomuto systému dopravy na svých výpravách. Ono odvážit se vkročit do vozovky mezi popojíždějící automobily v mnoha pruzích vyžaduje značnou část odvahy, zejména proto, že vyznačených přechodů je minimum, zrovna tak jako např. semaforů, na které navíc stejně nikdo nereaguje. Nejlepší cestou je sledovat místní a (alespoň zpočátku) vkročit do vozovky vždy v zákrytu za nimi, přičemž si dáte pozor na imitaci každého jejich pohybu.

Protože ať vám vyznívají předchozí řádky jakkoli, je třeba uvést, že káhirský systém pohybu po ulicích řidičů i chodců funguje. Většina automobilů má sice plechy karoserie jako po kompletním vyklepání (navíc malým kladívkem :-), to ale způsobuje fakt, že auta jezdí v zácpách skutečně nalepena jedno na druhé. Ve skutečnosti k vážnějším dopravním nehodám v ulicích Káhiry dochází spíše vyjímečně – na rozdíl od zbytku Egypta a také navzdory faktu, že minimálně třetina řidičů v ulicích Káhiry jsou ženy!!! :-)

Ubytování v Káhiře

Hlavní město Egypta Káhira nabízí turistům maximum i z hlediska variability ubytování. Můžete samozřejmě využít přímo služeb některé cestovní kanceláře a odjet za poznáváním jako člen organizovaného zájezdu, odpadne vám v tom případě spousta starostí. Více zážitků i širší nabídku dostanete ovšem v případě individuálního cestování.

Můžete si zvolit to, co vám vyhovuje z hlediska peněz, polohy i nabízených služeb – a tak se ubytujete třeba v pětihvězdičkovém Hiltonu poblíž Nilu u náměstí Tahrír nebo v luxusním prostředí ve čtvrti Zamalek, v obou případech za skutečně velké peníze, ovšem s širokou nabídkou dalších kulturním či sportovních možností. Nebo se poohlédnete po cenově rozumějším ubytování v některém z mnoha hotelů káhirského Downtownu – z vlastní zkušenosti uvedeme čerstvě např. hotel Windsor s neopakovatelnou retro atmosférou z doby, kdy Egyptu dominovala anglická správa – recenze tohoto hotelu včetně video ukázky je v přípravě (jen tak mimochodem – na možnost ubytování v tomto káhirském hotelu nás přivedl sám ex-monty-python Michael Palin, trávící zde čas na jedné ze svých poutí, a jehož fotografie – spolu se spoustou dalších slavných osobností – dotvářejí interiéry tohoto zařízení).

Káhira a její hotely vyhoví každému cestovateli Egyptem – stačí si pouze předem přečíst dostupné turistické recenze, nejlépe na stránkách serveru Tripadvisor.com, a vybrat si to, co od ubytování požadujete. Jinak pro výběr hotelu v Káhiře platí samozřejmě podobná pravidla, jako např. v Hurghadě, a můžete si o nich blíže přečíst v článku věnovaném Ubytování v Egyptě.

Cestování po Káhiře

Pohybujete-li se Káhirou jako individuální turisté, určitě vyzkoušejte všechny možné typy přesunů. Základem je chodit k bližším cílům pěšky – už jsme uvedli, že i přes zdánlivou nemožnost přejít jedinou z káhirských ulic to jde a během pár dní už budete skákat do vozovky podobně jako egypťané :-). Samozřejmě je třeba vzít v potaz teploty, panující v tom kterém období v Káhiře a nepřeceňovat své síly – zvláště v letním období je pohyb přes den po rozpálených ulicích skutečně ubíjející. Na druhou stranu si můžete být jisti tím, že na své cestě neminete nic zajímavého.

To se vám lehce stane, použijete-li některý z prostředků káhirské hromadné dopravy. Cestu autobusy vám snad ani nemůžeme doporučit. Autobusy jezdí sice po pravidelných trasách, ale nepravidelně, resp. tehdy, kdy se to hodí řidičům. Navíc už popsaná hustota provozu a zácpy v ulicích Káhiry tomuto způsoby přepravy příliš neprospívají. Z druhé strany jde o nejlevnější způsob přepravy (možná i v celém Egyptě) vůbec, takže chcete-li skutečně šetřit, může být pro vás autobusová doprava zajímavá.

Další možností je metro. Metro v Káhiře je spolehlivé, rychlé i levné. Nemá ale příliš hustou síť zastávek, takže vás málokdy doveze na přesné místo cíle vaší cesty, a je nutné ho kombinovat s jinými způsoby přepravy. V metru je relativně čisto, ale o klimatizaci si zde můžete nechat zdát, takže si zejména v letních měsících dejte pozor a mějte u sebe vždy láhev s nápoji.

Na závěr si uveďme přepravu pomocí vozidel taxi. Jde o zdaleka nejvýhodnější možnost z hlediska faktu, že se dostanete přesně tam, kam skutečně chcete (hromadná doprava totiž není popsána jinak než arabsky), na druhou stranu zaplatíte samozřejmě vždy více. O tipech a radách z oblasti přepravy včetně Káhiry si přečtěte více v článku Doprava v Egyptě.

Za památkami a historií Egypta v Káhiře

Tady budeme již skutečně struční a uvedeme jen to základní, co si určitě nesmíte nechat ujít. Na prvním místě je to určitě návštěva pyramid v Gíze. Určitě se sem dostanete i s výletem, pořádaným cestovní kanceláří, ale během té chvilkové zastávky toho skutečně moc neuvidíte. Proto si naplánujte svoji vlastní návštěvu – cesta sem není nijak zdlouhavá.

Asi nejlepší je nechat si objednat taxi přímo z hotelu (samozřejmě za předpokladu, že jste ubytováni v Káhiře :-) – cesta vás ovšem vyjde o něco dráž, než když zvolíte cestu metrem do některé ze stanic v Gíze a taxíkem pojedete teprve odtud. Zde důležité upozornění: stoprocentně si ověřte, že řidič taxi rozumí vašemu požadavku na dopravu k turistickému vchodu do areálu pyramid! Spousta z taxikářů je totiž napojena na podnikavce, pořádající výlety k pyramidám na velbloudech, koních či drožkách, a zásobují je potenciálními klienty.

Rozpoznávacím znamením pro takového taxikáře je např. to, že vás upozorní na svoji velmi špatnou angličtinu, nabídne vám podezřele nízkou cenu (např. 10 EL), nebo chvíli po rozjezdu auta zastaví „jakoby“ náhodnému stopaři, který čilou náhodou chce odvézt k pyramidám. Jakýkoli náznak komunikace s taxikářem na téma lepší nabídky prohlídky pyramidového pole striktně odmítejte a vůbec na něj nereagujte! Pokud se i přesto stane, že vás zaveze k sídlu jakési místní „agentury“ a přesvědčovat vás začne i její zaměstananec, trvejte na odvozu k turistickému vchodu, a pokud řidič nezareaguje, klidně mu zaplaťte jeho nízkou cenu a vydejte se pěšky k pyramidám, které jsou zcela jistě v dohledu a chůze k nim vám nezabere déle než 10 minut času.

Podle ročního období vaší dovolené v Egyptě se samozřejmě nezapomeňte vybavit pokrývkou hlavy a zásobou tekutin, přes léto je pobyt mezi pyramidami v Gíze skutečně náročný a více zážitků odsud si odnesete, budete-li cestovat v teplotně přijatelnějších měsících – viz. podrobněji v článku o počasí v Egyptě.

A teď už opravdu zkratkovitě: samozřejmostí je návštěva jednoho z nejúžasnějších muzeí světa – Egyptského muzea na náměstí Tahrír (sem se jednoduše dopravíte odkudkoli z Káhiry), nenechte si ujít pyramidy v Sakkáře, čtvrti Koptské a Islámské Káhiry včetně nádherných mešit, Koptské muzeum a Muzeum islámského umění, 187m vysokou Cairo Tower a desítky dalších zajímavých míst – stačí mít k ruce tištěného aktualizovaného průvodce spolu s mapkou.

Sdílejte: