Stravování v Egyptě – zelenina, grilování, zákusky (mňam)

Pro mlsné jazýčky a ty gurmány, pro které je kvalita či exotická příchuť jídla na dovolené vždy až na prvním místě, máme dobrou zprávu – egyptská kuchyně je velmi chutná a zroveň nabízí množství jídel, která byste v Evropě hledali marně. (Tady jsme si tak trošku zapřeháněli – tedy s tím hledáním – po světě najdete samozřejmě množství skutečně kvalitních egyptských restaurací, včetně Prahy, kde vám připraví menu k nerozeznání od toho egyptského.)

Zelenina v egyptských jídlech

Egyptská kuchyně se vyznačuje několika typickými vlastnostmi, společnými pro více zemí v tomto regionu. Tak např. velmi významnou součástí jídelníčku je zelenina, ať už ve formě předkrmové mísy zvané mezzeh, jako příloha či doplněk oběda nebo jako osobitý hlavní chod.

Často je tato skutečnost podávána jako důsledek nižší životní úrovně egypťanů, kteří si nemohou dovolit mít každý den jídla s masem, a je v tom část pravdy. Zároveň je však třeba vzít v úvahu i morální aspekt islámské víry, která klade dúraz na skromnost a střídmost. To si často neuvědomují ti, kteří označují egypťany za lůzu a chudáky třeba proto, že nechodí pětkrát v týdnu na sendviče k McDonalds :-).

Časté používání zeleniny v egyptské kuchyni je dlouhodobou tradicí a pokud budete trávit v Egyptě delší čas a stravovat se podobně jako místní, možná vám bude po návratu domů i trošku chybět.

Maso v egyptských jídlech – méně, ale ta chuť…

Přestože maso není dominantní v egyptských jídlech, neznamená to, že by se jeho přípravě v kuchyních věnovalo málo pozornosti. Už převládající způsoby úpravy – grilování či pečení po předchozím naložení, dává tušit úžasné chutě takovýchto jídel. Nejčastěji se (i kvůli dostupnosti)  v jídelníčcích vyskytují pokrmy z kuřat, méně potom lahůdky z kachny nebo husy. Tam, kde existují dobré dodavatelské trasy od moří jsou velmi rozšířena jídla z ryb (sladkovodní rybářství na Nilu množstvím zaostává).

Tradici mají v Egyptě pokrmy připravované z jehňat a kůzlat – ta jsou při slavnostnějších příležitostech pečena vcelku (upřímně bychom vám přáli se nějaké takové oslavy zúčastnit – vynikající chuť této pečínky byste měli na jazyku ještě při čtení tohoto textu, tak jako při jeho psaní autor :-). V restauracích si potom můžete objednat z množství variant úprav tohoto druhu masa – kebab (maso grilované na jehle), koftu (masové karbanátky na jehle) nebo např. švarmu (jehněčí grilované na svislé jehle – podobně jako se v ČR připravuje gyros).

Převládající přílohou k egyptským jídlům je rýže (z domácí produkce), v restauracích jsou potom dostupné i další (např. krokety či hranolky). Samostatnou kapitolou jsou potom brambory, které ovšem nejsou téměř nikdy připravovány vařením – místní dají přednost pečení brambor nakrájených na silnější plátky a proložených výbornou zeleninou.

… a na závěr zákusek

Na závěr jídla si potom nezapomeňte dát výborný a originální egyptský zákusek – místní se bez takového zakončení oběda téměř nedokáží obejít. Dopotučujeme zejména výtečnou baklavu – listové těsto s máslem, oříšky a medem.

Jídla v hotelech, jídla v restauracích či na ulici…

Všechna egyptská originální jídla ochutnáte nejlépe tehdy, budete-li např. pozváni místními domů na oběd (egypťané obědvají po poledni do max. 15 hodin). Ovšem neznamená to, že stravujete-li se v hotelu, musíte zůstat bez této zkušenosti. Hotelové kuchyně sice dříve vyšly turistům vstříc až do té míry, že veškerá podávaná jídla sestávala z „napodobenin“ např. evropské stravy. Toto je dnes už naštěstí minulostí, majitelé začali postupně zjišťovat, že o místní jídla je mezi turisty velký zájem, takže dnes jsou tato nedílnou součástí nabídky obědů či večeří stále většího množství hotelů.

Na svých procházkách nebo výletech se setkáte s velkým množstvím pouličních bufetů, připravujících grilované speciality. Rozhodně nemusíte mít strach ochutnat – zde připravovaná např. kuřata nebo kebab jsou vynikající a jako přílohu si můžete dát na ulicích opékanou kukuřici.

Pití v Egyptě

Co se týká nápojů, můžete samozřejmě pít cokoli z balených nealkoholických (včetně balené vody), nebo téměř  „monopolní“ pivo Stella či místní – mimochodem velmi příjemná – vína (to jsou vyjímky tolerantnějšího Egypta ze zákazu podávání alkoholických nápojů, v restauracích potom rozšířené o nápoje míšené). Samozřejmostí je potom pití výtečně připravovaných čajů a kávy.

Mezi nejpopulárnější nealkoholický nápoj mezi turisty na dovolené v Egyptě patří v poslední době jablečná Mirinda, tak ji nezapomeňte vyzkoušet dřív, než ji začnou prodávat i v ČR :-)

Varování – s místní vodou opatrně

V souvislosti s nápoji uvedeme ještě některá nezbytná varování, a to proto, že všechna mají svůj původ v používání místní vody. Určitě se vyhněte požívání vody z kohoutků vodovodů nebo různých „napajedel“ – tato voda není nijak upravována ani čištěna! Do nápojů si pro jistotu nenechávejte dávat led, ten bude mnohdy připraven právě z této vody, zrovna tak si odpusťte zmrzlinu (samozřejmě si můžete dát baleného nanuka). Vodu kupujte balenou a vždy se přesvědčte, že uzávěr „sedí“ – někteří místní „podnikavci“ mají tendenci prázdné plastové láhve plnit znovu.

Různorodost egyptské kuchyně

Egyptská kuchyně je vynikající; je také velmi různorodá – ať už to ovlivnily např. historické změny v osídlení Egypta, nebo vlivy regionální – na severu kuchyně středomořská, na jihu potom núbijská. V neposlední řadě ji ovlivňuje i moderní společnost – za všechno hovoří poměrně rozšířená síť mezinárodních fast-food restaurací. V Egyptě si samozřejmě můžete dát pálivá křidélka od KFC, grilovaného burgera od Burger King (populární whopper je ale trošku dietnější chuti než v ČR) a nebo poznat, o čem to vlastně mluví v Pulp Fiction – „čtvrtlibrák“ se sýrem je zde na rozdíl od Evropy v restauracích McDonalds k dostání.

Je jasné, že jako turisté, stravující se v hotelové restauraci, nebudete mít možnost poznat všechna egyptská originální jídla. Ale jak jsme již uvedli dříve, mnoho hotelů již dnes svá menu obohacuje o lokální pokrmy a časem se určitě přidají i další. No a pokud vám to nestačí, vyražte do ulic a… DOBROU CHUŤ!

Pozn.: Tento úvodní text bude časem doplněn o další informace – např. jsme se nedostali k výborným egyptským polévkám… Plánujeme také zveřejnit námi „odchycené“ originální egyptské recepty! Proto se nezapomeňte občas vrátit na tuto stránku a zkontrolovat aktualizace.

Sdílejte: