Dahab: když ladí původní osídlení s turistikou

Letovisko Dahab je – a platí to zejména pro západní Evropu – oblíbené pro svoji všudypřítomnou uvolněnou atmosféru, pro variabilní turistické vyžití – můžete se dopoledne potápět a odpoledne vyrazit na horolezecký výstup i pro relativně věrné poznávání dřívějšího beduínského života místních obyvatel. Nachází se na Sinajském poloostrově cca 80km od letoviska Sharm El Sheikh, jehož letiště hosté směřující sem využívají.

Dahab jako zlato nebo jako písek?

Jedním z možných překladů slova Dahab z arabštiny je také slovo zlato – od něj prý lokalita získala svůj název. Tomu není důvod nevěřit, méně ověřitelný je už důvod získání tohoto jména – v dostupných materiálech se lze dočíst o jakési dřívější těžbě žlutého kovu v nedalekém pohoří, jiné prameny uvádějí typickou barvu místních písků, připomínající zlato. Tak či onak – pro vaši dovolenou je důležitější písek a ten je v Dahabu skutečně nádherný, na plážích se zanořuje do křišťálově čistých vod Rudého moře, v dáli potom ustupuje hřebenům divokého pohoří.

Letovisko Dahab

Letovisko Dahab

Destinace Dahab je jednou z mála v Egyptě, která přeje do značné míry i individuální turistice – sem skutečně můžete dorazit s krosnou na zádech a ubytovat se v cenově velice výhodném kempu či levném hotelu v oblasti původní beduínské vesnice s názvem Masbat. To ovšem neznamená, že dáváte-li přednost hotelu se špičkovými službami, musíte nutně někam jinam – novější část lokality s názvem Dahab City svými hotely nezaostává v ničem za špičkou egyptských ubytovacích zařízení.

Potápění v Rudém moři i horolezecké výstupy

Vodní sporty v Dahabu

Vodní sporty v Dahabu

Na svoji egyptskou dovolenou potom do Dahabu pojedou ti, kteří se rádi a kvalitně potápějí (včetně možnosti využít českého potapěčského centra), světoznámých potapěčských lokalit je zde hned několik včetně naprostých unikátů. Bohužel i oblasti Dahabu se nevyhnula postupná likvidace několika korálových útesů, způsobená nadměrným znečištěním, ale stále je zde dostupná téměř panenská příroda oproti např. Hurghadě.

Samozřejmostí je provozování vodních sportů nebo výlety na velbloudech do vnitrozemí. Lahůdkou jsou potom horolezecké výstupy v oblastech vádí Qnai el-Rayan a Qnai el-Atschan.

Sdílejte: