Hurghada – nejpopulárnější egyptské letovisko

Naprostá většina turistických informací či rad pro jednotlivá letoviska v Egyptě je společných všem – snad s vyjímkou Káhiry, proto pro obecná témata typu stravování, bezpečnosti nebo např. nakupování platí to, co najdete v našich obecných informačních stránkách. U konkrétní destinace si tak všimneme hlavně odlišností či zajímavostí, které by vám neměly uniknout.

Nejpopulárnějším turistickým střediskem v Egyptě je jednoznačně Hurghada, a není pravdou, že to platí pouze ve východní Evropě a v Rusku. Jedněmi vynášena do nebe a druhými zatracovaná, jedněmi hodnocena jako příliš „západní“ a pro druhé naopak moc „arabská“, čistá v. špinavá, klidná v. rušná – i na množství protichůdných hodnocení je patrné, že je hlavně nejnavštěvovanější, kterýžto primát jí jiná egyptská střediska mohou stále pouze závidět.

Výstavba v Hurghadě

Výstavba v Hurghadě

Hurghada byla ještě v druhé polovině dvacátého století pouhou malou rybářskou vesničkou (jako ostatně většina egyptských letovisek na pobřeží Rudého moře). Teprve v 90. letech se zde objevily první hotely a od té doby se pomocí rozsáhlých investic rozjela jejich masová výstavba, která postupně přetvořila Hurghadu do její dnešní podoby. Nechceme tím ovšem naznačit, že by snad bylo budování nových resortů a ubytovacích kapacit přerušeno – naopak, každý si v Hurghadě všimne neustálého stavebního ruchu, i když je pravdou, že jeho zaměření se částečně přesunulo do oblasti budování realit.

Pod oblast Hurghady spadá pás pobřeží dlouhý dnes už cca 70km a ohraničený na severu letoviskem El Gouna a na jihu novou destinací Makadi Bay. Vlastní Hurghada je potom členěna na oblast původního „downtownu“ s názvem El Dahar – zde najdete místní populární bazar nebo také autobusové nádraží, odkud směřují autobusy do Káhiry, novější a rušnější centrum Sakkala a na nejnovější oblast na jih od ní El Korra, postupně zaplňující pobřežní „proluku“ směrem k Makadi Bay (dále na jih se potom nachází centrum Safaga).

Potápění, šnorchlování a zase potápění

Potápění Hurghada

Potápění v Hurghadě

Hurghada se stala jakýmsi symbolem pro cenově dostupnou exotickou dovolenou, a vděčí za to zejména Rudému moři. Každý si zde přijde na své – windsurfing, kiteboarding, mořský rybolov, výlety lodí na moři nebo jenom koupání v téměř celoročně teplé vodě, hlavně ale možnosti potápění nebo šnorchlování dělají z Hurghady pro turisty mohutné lákadlo a nutí je se sem stále vracet. Podmořský život v Rudém moři je skutečně nádherný, naleznete zde nespočet vzácných ryb či dalších mořských živočichů, korálové útesy plné života vám svoji barevností vyrazí dech… Tři tečky jsme připojili jako takový malý korekční povzdech – obrovské množství turistů má bohužel na život korálů devastující vliv a přes veškerou snahu místních úřadů se nepodařilo zastavit jejich postupnou likvidaci. I dnes samozřejmě ještě v oblasti Hurghady naleznete nádherné podmořské zahrady, ale spíše už pouze jednotlivě u několika hotelů – za těmi opravdu „rozkvetlými“ a zachovalými si ale můžete udělat výlet lodí od mnoha místních cestovních agentur.

Lidé v Hurghadě

Život v Hurghadě

Mešita v Hurghadě

V Hurghadě žije dle různých údajů cca 40-50 tis. obyvatel, hledat mezi nimi domorodce by ovšem byla bláhovost – je jich skutečně pouze několik, téměř všichni ostatní jsou převážně z Káhiry – jsou zaměstnáni v hotelech, pracují vždy několik měsíců v „v kuse“ a pak si vyberou krátkou dovolenou k návštěvě rodiny. Přesto tu skutečně několik lidí s „trvalým pobytem“ žije – a není nad to se s někým takovým setkat či spřátelit, minimálně pro vyvrácení množství informačních „bot“, které do vás nahustí delegáti cestovních kanceláří :-).

Ubytování v Hurghadě

Egyptská letoviska jsou populární zejména díky množství rozličných typů ubytování, jejichž kvalita a úroveň je samozřejmě přímo úměrná množství peněz, které do své dovolené investujete. Nechceme tím ovšem naznačit, že každý turista se rozhoduje pouze podle své peněženky – někdo dá přednost levnějšímu hotelu se  zaručeným podmořským životem v blízkosti jeho části pobřeží, jiný preferuje přítomnost celonočně hlučící diskotéky – prostě proti cestovatelskému gustu žádný dišputát a Hurghada vám má v každém požadavku co nabídnout.

Ubytování v Hurghadě

Pokoj hotelu v Hurghadě

Najdete zde levné hotýlky bez vlastní pláže, do kterých se v případě last minute zájezdu dostanete tak levně, že vás dráž vyjde i víkend v Brně (jste-li z Prahy :-). Na druhé stráně najdete přepychové resorty, vybavené desítkami špičkových obchodů či restaurací, ve kterých nemusíte udělat ani krok za jejich hranice a přesto máte dojem, že jste z Egypta viděli vše… Kromě hotelů se můžete v Hurghadě ubytovat samozřejmě i v privátě – pronajmout si byt či dokonce dům a to za velice rozumnou cenu (za cenu cca 1 tis. USD měsíčně pořídíte skutečně ubytování na ůrovni) – tato možnost ale asi i přes její výhodnost zůstane vždy tou minoritní – většina turistů se cítí bezpečněji v hotelu, má k dispoozici služby delegáta, má přístup na hotelovou pláž atd.

Nákupy, jídlo, doprava, chování

V Hurghadě platí samozřejmě vše, co si jde přečíst obecně pro celý Egypt, ovšem vždy s ohledem na to, že se nacházíte v turistickém středisku. Čili: máte-li zálusk nakoupit skutečně zajímavé a cenově výhodné zboží, budete si muset zajet do Káhiry, protože tady příliš nepochodíte. Co se týká cen, tak ještě leccos usmlouváte (i když to není nic proti tomu, když s vámi půjde nakupovat někdo místní – to teprve uvidíte, co to znamená výhodná cena), ale co se týká výběru, tak jde převážně o suvenýry, které pořídíte i v Tescu.

Restaurace v Hurghadě

Restaurace v Hurghadě

Stravovat se budete pravděpodobně v hotelu, kteréžto vám nabídnou dostatečný výběr i záruku kvality. Pokud se rozhodnete nasytit se v některé restauraci či bufetu v Hurghadě, není se třeba při dodržení obecných pravidel (vyhýbat se zmrzlinám, neloupanému ovoci) ničeho obávat – mnohdy jde také o jedinou možnost, jak ochutnat místní speciality, protože hotely často servírují výhradně „evropská“ menu. Samozřejmostí je i přítomnost hlavních světových stravovacích řetězců typu McDonald (a konečně tak můžete ochutnat populární „čtvrtlibrák“ se sýrem, v Evropě nedostupný). Pro bližší informace si můžete přečíst stránku o stravování v Egyptě.

Dopravu po Hurghadě zprostředkovávají vozidla taxi. Po éře „divočiny“ – taxíkem bylo cokoli, co bylo schopno nastartovat a vešel se do toho alespoň jeden člověk, se situace zklidnila. Dnes jezdí Hughadou vozidla žluté barvy s licencí, u nichž není potřeba smlouvat cenu (ta se ustálila v průměru na 10 EL za jízdu s vyjímkou cesty na letiště), stále také máte možnost svézt se v minibusu s místními (1EL odkudkoli kamkoli).

Pro chování turistů platí obecná pravidla – jste v islámské zemi, tudíž byste měli respektovat místní kulturní a společenské zvyklosti. Samozřejmě, jste zároveň na dovolené v populární turistické oblasti, takže leccos, co by vám v Káhiře „neprošlo“, je tady naprosto běžné – zejména v oblasti oblékání je zde tolerováno téměř cokoli, co máte resp. nemáte na sobě, jiným příkladem budiž nabídka alkoholických nápojů v některých z restaurací či hotelech. Na druhou stranu by vás samotné mohlo potěšit to, že zde dokážete přijmout za svá alespoň některá místní pravidla (což – bohužel – striktně odmítají turisté z jedné velké nejmenované země).

Sdílejte: