Ubytování v Egyptě – levné a kvalitní hotely v Hurghadě nebo Káhiře bez rozdílu

Také jste vystrašeni z recenzí dovolených v Egyptě, ve kterých je naznačováno, že úroveň hotelových pokojů v „hvězdičkově“ stanovených kategoriích se liší pouze počtem „pobitého“ hmyzu větší než běžné velikosti? Zapomeňte na to – Egypt nabízí (a nejen z hlediska kvality ubytování) víc, než si většina z nás představí pod pojmem spokojenost.

Egypt je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací, počet sem směřujících turistů je rok od roku větší. Pro Egypt z toho plynou velmi slušné peníze, ne náhodou jsou odvody z turistického ruchu jednou z nejdůležitějších položek příjmů rozpočtu.

Egypťané si těchto příjmů váží – podpora státu v oblasti turismu je příkladná, ovšem něco za něco. Tím něčím je dohled  státních – k tomu zřízených – orgánů nad kvalitou služeb. A jednou z nejčastěji kontrolovaných je právě oblast ubytovacích zařízení, tedy hotelů.

Ubytování v Egyptě podle gusta každého turisty…

Egypt nabízí škálu turistického ubytování v takovém rozsahu, že si vybere doslova každý. Chcete luxus několika místností s jídelním servisem až na pokoj? Bez problémů, zrovna tak, jako ubytování na druhém pólu „honosnosti“ v turistické ubytovně. Chcete mít okna pokoje do stinné zahrady, nebo k moři? Chcete mít při areálu hotelu golfové hřiště, nebo požadujete dostatek dětských hřišť s prolézačkami? Rozhodli jste se, že na své dovolené jste ochotni udělat maximálně dvacet kroků z hotelového pokoje a pak už skočit do moře? Nemá další význam uvádět parametry, které jsou pro vás na vaší dovolené v Egyptě důležité, chtěli jsme pouze naznačit, že slůvko nemožné v souvislosti s ubytováním v Egyptě téměř nelze využít.

Samozřejmě, že spousta nadstandardů je závislá na tom, kolik jste ochotni za ně zaplatit. Přesto se odvážíme tvrdit, že ve srovnání s dalšími populárními turistickými destinacemi nabízí Egypt za stejnou cenu více.

Hotely v Egyptě

recepce hotelu Marlin Inn v Hurghadě

recepce hotelu Marlin Inn Hurghada

A teď už ke stručným popiskům a doporučením. Nejčastěji prodávanými kategoriemi hotelů v Egyptě jsou tří nebo čtyřhvězdičkové. Tři hvězdičky jsou zpravidla zárukou splnění základních požadavků turistů. Hotel v této kategorii by měl mít pokoje vybavené individuálně ovládanou klimatizací, sprchu či vanu s celodenně tekoucí teplou vodou (myšleno z kohoutků – ne z praskliny v trubce :-), lednici, měl by být každý den uklízen včetně výměny ručníků. Mnoho 3hv. hotelů má na pokojích trezory (i když klíč od něj dostanete občas pouze za příplatek), samozřejmostí je telefon. Turistům je k dispozici recepce, pracovníci jsou většinou schopni komunikovat několika světovými jazyky (+rusky :-), většina jich potom rozumí řeči bankovky s hodnotou 10 USD či Euro, za kterou vám z hlediska ubytování splní vše, co vám na očích vidí…

Vyšší kategorie hotelů potom přinášejí rozmanité nadstavby služeb: lepší a novější vybavení pokojů i hotelů, sportoviště, sauny, celé galerie obchodů v areálech atd. Stačí si pouze projít nabídkové katalogy cestovních kanceláří a vybírat…

Několik tipů pro „lepší“ ubytování:

  • Pokud jste přijeli do hotelu dříve, než je oficiální check-in, a pracovník recepce se tváří, že vás neubytuje dříve, nestyďte se „šoupnout“ mu 10 – 20 USD, během chvilky jste ubytováni (platí samozřejmě i tehdy, cestujete-li organizovaně s cestovní kanceláří a delegát to není schopen zařídit sám).
  • Pokud se vám umístění přiděleného pokoje nelíbí (např. okna do ulice místo k moři), neprodleně vyražte zpět směr recepce a požádejte o výměnu. S velkou pravděpodobností dojde k střednědobému slovnímu duelu, jehož výsledkem bude tvrzení zaměstnance hotelu, že žádný jiný pokoj není volný, takže pro vás nemůže nic udělat. Podpořte svoji argumentaci bankovkou správné hodnoty (20 USD by mělo stačit), což recepčnímu obnoví paměť do té míry, že si vzpomene na několik lepších volných pokojů a s úsměvem vám předá klíče.
  • Po příchodu na pokoj  – pravděpodobně vás na něj zavede zřízenec hotelu (táhnoucí se zároveň s vašimi kufry), si od něj nechte vysvětlit ovládání a funkci veškerého zařízení a sami si ho hned vyzkoušejte. Začněte samozřejmě klimatizací (bez ní se téměř jistě neobejdete a spát za zvuků hlučícího monstra není nic příjemného), zkontrolujte tekoucí vodu v koupelně, lednici, TV apod.. Také se přesvědčte, zda jdou otevírat (resp. zavírat) okna nebo dveře na terasu. Pokud narazíte na jakoukoli závadu, vyzkoušejte ochotu zřízence zajistit nápravu (tedy ne že by se v tom měl „vrtat“ sám, pouze doběhne pro opraváře), za bakšiš to rád udělá. Pokud ochotný nebude, nezbyde vám, než (opět?) zajít na recepci a urgovat nápravu stavu tam. Pokud dostavivší se odborník (poznáte ho podle toho, že bude mít v ruce šroubovák) nebude schopen zjištěnou závadu odstranit, postupujte stejně, jako v předchozím bodě – žádejte výměnu pokoje (samozřejmě pokud jste již jednou dávali recepčnímu „všimné“, teď už vás to nic stát nebude).

Bydlení v Egyptě v soukromém bytě nebo v ubytovně

Cestujete-li do Egypta individuálně, můžete si za ubytovací zařízení samozřejmě zvolit také některý z hotelů, je ovšem třeba ho kontaktovat přímo (více o individuálním cestování do Egypta na naší další stránce). Můžete ovšem využít i jiných možností – jednou z nich je např. ubytování v turistických ubytovnách nebo hostelech, je ale třeba počítat s obecně nižší kvalitou takového bydlení, kterou ale plně vyváží jeho velmi nízká cena. Takový pobyt určitě není určen pro „průměrného“ turistu, vyžaduje to i trochu odvahy a dobrodružného ducha.

Naopak další varianta pobytu s ubytováním v privátním sektoru by měla uspokojit každého, kdo vyžaduje intimnější prostředí a nechce být omezován třeba jenom pevným časem oběda nebo večeře. V Egyptě (a platí to pro Káhiru zrovna tak jako pro např. Hurghadu) je k dispozici spousta bytů či domů k pronájmu – za pronájem 1 až 3+1 plně vybaveného bytu ve velmi slušném stavu v Hurghadě zaplatíte v případě měsíčního pobytu průměrně 1 tis. USD, což rozpočteno znamená velice příjemnou cenu (jde o orientační číslo, navíc z nabídek agentur,  my jsme na podzim v roce 2009 bydleli v Hurghadě za cca 600 EL na měsíc – kdo hledá, najde :-).

Sdílejte: