Nestačí už vám to, co vám z Egypta nabízejí cestovní kanceláře? Chcete poznat skutečnou Káhiru a ne se pouze nechat vozit autobusem od památky k památce? Chcete si zajet k Rudému moři za koupáním či šnorchlováním tak, jak chcete vy? A chcete to vše za lepší cenu než s cestovkou? Potom jsou následující rady určené přesně vám.
Abychom tento úvod ještě trošku doplnili: podobné cestování není pro každého. Těžko pojedete s malými dětmi na vlastní pěst, zrovna tak starší lidé si asi raději odpustí handrkování se o cenu ubytování nebo dopravy (i když i bez smlouvání se dá vše pořídit k plné spokojenosti). Je to prostě pouze varianta poznávání a cestování, které nechybí jistá dávka dobrodružství a adrenalinu.
Je to bezpečné? Samozřejmě ANO!
Častým argumentem proti této variantě je otázka bezpečnosti. Kdo ovšem něco podobného zkusil, může stoprocentně potvrdit, že cestování a pobyt v Egyptě bezpečný je – dovolili bychom si dokonce tvrdit, ze podstatně bezpečnější, než v mnohých evropských zemích. Platí to ovšem za předpokladu, že budete dodržovat místní zákony (to v každém případě) i místní kulturní a společenské zvyklosti – s tím už bývá občas u některých cestovatelů docela potíž. Takoví lidé mají v hlavě utkvělou myšlenku: země nabízí turistické možnosti, oni na ně reflektují a v tu chvíli získají dojem, že v obnosu peněz, které investují, je zahrnuta i položka „mohu si dělat co chci JÁ a mohu si to dělat JAK CHCI“. To je samozřejmě omyl, daleko více svědčící o netoleranci cestovatele než třeba o přísnějších morálních zásadách té které země.
Levné letenky do Egypta – bída s nouzí
Ale zpět k tématu. Z hlediska turistů z České republiky je zásadním problémem to, jak se do Egypta dostat za přijatelnou cenu. Tady musíme bohužel konstatovat, že se situace na trhu letenek výrazně zhoršila, a to ukončením projektu ČSA Click4sky. Někdo sice může namítnout, že jejich letenky „za libovku“ byly stále vyprodány (což nebyla tak docela pravda – s dostatečným předstihem letenky byly a často ČSA uvolňovaly doprodej na některé lety i na téměř last minute termíny)
Tak s tím je konec. ČSA provozují pravidelnou linku do Káhiry, kde vás let tam a zpět vyjde s nehoráznými poplatky na cca 10 tis. Kč – dle našeho jde o stále přijatelnou cenu. Pravidelnou linku do Káhiry z Prahy poskytuje ještě několik dalších leteckých společností, s cenou víceméně stejnou a vyšší té od ČSA.
Levněji se dostanete do Egypta, budete-li si obvolávat cestovní kanceláře, kterým občas zbyde několik volných míst v jejich charterových letech. Taková zpáteční letenka se dá pořídit za cca. 7 tis. Kč, cílovou destinací bude v tomto případě některé z letovisek na pobřeží Rudého moře. Už jsme uvedli, že k těmto letenkám se dostanete pouze osobním ověřováním v CK, vyjímečně – např. na stránkách CK Čedok, je nabídka zveřejněna i na internetu.
Poslední možností je zkusit odlet z některého letiště sousedních zemí, zejména z Německa, Polska či rakouské Vídně. Taková volba je samozřejmě vhodná pro toho, kdo to má k zahraničnímu letišti relativně blízko. Ideální je také německý Frankfurt, na který létá z Prahy Ryanair téměř celoročně za velmi výhodnou cenu, nevýhodou je ovšem fakt, že letadla Ryanairu přilétají do Frankfurtu pozdě v noci a pro plánování navazujícího letu je s tím třeba počítat.
Pokud si chcete hlídat zahraniční letiště, kontrolujte pravidelně např. stránky tuifly.com, čas od času se tam objeví nabídka nabídka zpáteční letenky do Egypta i za velmi výhodnou cenu cca 130 Euro. Jinou možností jsou stránky ltur.com, kde jsou každý večer uveřejněny last moment nabídky do mnoha destinací včetně Egypta, ale je to skutečně prodej „na poslední chvíli“ – občas by to ani nešlo využít, pokud byste už nečekali na konkrétním letišti.
Pro další vyhledávání letenek můžete využít některý z vyhledávačů, umožňující vyhledat i tzv. multi-segmentové lety (neboli s přestupem) – např. výborný vyhledávač na adrese matrix.itasoftware.com nebo další na kayak.com
Uvažujme, že letenku už máte. Teď už jenom zabalit, nezapomenout dvě hlavní věci – cestovní pas a peníze a vyrazit hurá na letiště.
Rezervace ubytování v Egyptě
Tak prrr – samozřejmě, že odletět už by se dalo, ale proč z domova ještě nezařídit další věci, které zařídit jdou? Pojďme počítat s modelovou situací, v níž jste si pořídili letenky Praha – Káhira od ČSA, máte v plánu zůstat zhruba týden v Káhiře a na další týden se přesunout k moři do Hurghady, takže sháníte hotel hotel v obou destinacích.
Sehnat hotel v Káhiře je hračka – stačí si projít nabídku např. na stránkách booking.com a vybrat si hotel podle vašeho gusta, příp. podle cizího gusta z dostupných recenzí – těch najdete nejvíce na stránkách Tripadvisor.com. Z různých zdrojů se občas můžete dozvědět, že se nedoporučuje v Káhiře kontaktovat a rezervovat přímo vlastní hotel, a že je lepší vždy použít rezervaci na stránkách typu booking.com nebo venere.com apod.. Je v tom určitě značná dávka lobbingu, protože zprostředkovatelská společnost vám zaručí navíc tak maximálně možnost informovat ostatní v případě nějakých problémů. Na druhou stranu – cena za ubytování je až na občasné vyjímky stejná a hotely v Káhiře rezervace přes externí společnosti dodržují, takže je i pro vaše pohodlí lepší rezervovat např. přes již uvedené stránky booking.com.
Co se týká vlastního výběru hotelu, to je záležitost skutečně individuální – později přidáme určitě nějaké příspěvky s recenzemi hotelů, kde jsme se ubytovávali v Káhiře my – včetně našeho posledního doporučení na hotel Windsor v káhirském Downtownu, jednoduchý hotel s obří minulostí a „retro“ současností s nádhernou atmosférou i příjemnou cenou.
Hotel v Káhiře máte – a teď sehnat ubytování v Hurghadě. Tady je situace trošku opačná – můžeme totiž vřele doporučit obrátit se přímo na vybraný hotel a rezervovat ho přímo bez zprostředkovatelské agentury. Ze strany agentur či cestovních kanceláří sice často přicházejí hlasy, že to není bezpečné z hlediska záruky vaší rezervace, ale to je vcelku pochopitelné – chtějí vám prodat hotel sami. Úspora v případě přímé rezervace pobytu v hotelu je skutečně až neuvěřitelná, cena v CK bývá někdy i několikanásobkem částky, kterou zaplatíte přímo hotelu. (Na tomto místě opět důrazně upozorňujeme, že nemáme nic proti variantě cesty s CK, jde prostě pouze o jednu z možností; CK vám navíc nabízí např. služby delegáta – z našeho pohledu naprostou zbytečnost, někdo jiný se bez něj ovšem neobejde.)
Čili: na internetu si sežeňte kontakt na hotel a nestyďte se „lámaně“ anglicky zatelefonovat nebo poslat e-mail s dotazem na možnost rezervace ubytování na konkrétní termín, nabídka hotelu vás zejména cenou velmi překvapí. Úspěšně jsme se takto v Hurghadě ubytovali několikrát, vždy bez sebemenšího problému. Většina (všechny?) hotelů má své internetové stránky, pro nalezení použijte samozřejmě google.com nebo opět Tripadvisor.com (jde skutečně o tu nejmohutnější databázi veškerého světového turistického dění, prohledává i množství dalších nabídkových stránek typu expedia.com apod.).
Tak, hotely v Káhiře i Hurghadě máte zarezervovány. Ještě snad info k platbám – pouze vyjímečně se stane, že budete muset zaplatit předem zálohu ve výši několika procent z částky, většinou postačí jenom ověření vaší platební karty. Za pobyt potom zaplatíte až na místě kartou nebo v hotovosti při ukončení pobytu. Hotely přijmou většinu běžných mezinárodních karet, hotovost potom v Eurech, US dolarech nebo egyptských librách – dohodněte si předem na recepci hotelu. Nic víc před cestou nepotřebujete – rezervace místních spojů, letů, vstupů či víz předem je nesmysl a VŽDY zaplatíte víc než na místě!
Protože se nám text příspěvku „natáhl“ na hranici jakž-takž „zkousnutelné“ velikosti, udělejte si malou pauzu a pak pokračujte na druhou část článku o cestování do Egypta individuálně.