Nakupování v Egyptě

Přestože se do Egypta jezdí hlavně za dostupnou exotickou dovolenou u překrásného moře, neznámená to, že byste zároveň ze země faraonů nemohli odejet bohatší – krom zážitků – o zajímavé a cenově výhodně pořízené zboží.

Jenom malá vsuvka a upozornění úvodem – pravdou je, že takové zboží budete marně hledat v letoviscích na pobřeží Rudého moře. Přesněji řečeno: možná ho i – v redukované nabídce – najdete, ale jeho cena bude i po relativně úspěšném smlouvání mnohdy i několikanásobně vyšší, než v jediném místě Egypta, kam se za nákupem skutečně vyplatí zajet – a tím místem je Káhira.

Egypt nabízí k nákupům celou řadu skvostů: nádherné ručně zpracované výrobky z kovů (měď, mosaz), unikátní díla z alabastru či mramoru, originální oděvy z bavlny nebo vlny, šperky a výrobky ze zlata vůbec, nádherné výrobky ze dřeva, parfémy v obrovské šíři nabídky, papyrové obrazy nebo např. exotická koření.

Nakupování v přímořských letoviscích Egypta

V letoviscích je nabídka skutečně široká snad pouze v oblasti parfémů a ve zlatnictví – v těchto obchodech jsou schopni vám např. pružně připravit i parfém resp. šperk na zakázku. Proto, pokud neplánujete navštívit Káhiru, porovnejte nabídky jednotlivých obchodů a pokud si vyberete, můžete se pustit do smlouvání ceny.

Rozhodně se vyhněte obchodům umístěným v areálech hotelů – zde jsou ceny už na takové úrovni, že připomínají ty od pražských vydřiduchů. Za nakupováním v Egyptě vyražte vždy do ulic letoviska, obecně vzato platí, že čím dále se dostanete z modernějších a luxusnějších zón, tím bude cena zboží výhodnější bez úbytku jeho kvality – typickým příkladem pro lepší nákupy v oblasti Hurghady je její starší část El Dahar.

Z nabídky ostatních obchodů letovisek už stojí za zmínku máloco – zpravidla převažují suvenýry všeho druhu; např. oblečení zde dostanete téměř výhradně to, které koupíte i v Praze v tržnici.

Malé varování: Pozor, na ulicích najdete mnohdy prodejce, nabízející širokou škálu nádherných ulit mořských živočichů, příp. odlomených korálů apod. Důrazně vás varujeme před možností, že vám budou tyto suvenýry při odletu na letišti odebrány a ještě zaplatíte tučnou pokutu za poškozování životního prostředí! Oni samozřejmě vědí, že jste si korál neodlomili sami, ale principem omezení poptávky redukují nabídku – a je to tak asi správně. Pokud chcete na dovolené v Egyptě vidět i v dalších letech nádhery podmořského světa, podobným nákupům se vyhněte.

Smlouvání v Egyptě

Teď ještě několik slov ke smlouvání: bez mnohdy dlouhotrvající slovní „řeže“ (samozřejmě vedené v přátelském duchu a s respektem k obchodníkovi) se na výhodnou cenu zboží nikdy nedostanete. Ta je prodávajícím vždy nadsazena tak, že se smlouváním a s jejím finálním snížením počítá. Tudíž odhoďte zábrany, oni se vám nevysmějí a nabídněte pro začátek třeba třetinu toho, co požadují (tady je každá rada drahá: i ta zmiňovaná třetina může být občas moc, na druhou stranu např. v obchodech s koženou galanterií vám nikdy tolik nesleví – principem je prostě nabídnout cenu tak, abyste zase obchodníka neurazili). Pokud se ve výsledku dostanete alespoň na polovinu původní ceny, lze už hovořit o úspěchu. Dobrá je proto předchozí znalost místních obvyklých cen – můžete se samozřejmě zeptat známých nebo na diskusních fórech na internetu.

Co se týká nakupování ostatního zboží – jídlo, pití, cigarety apod. – jsou ceny v Egyptě většinou tak nízké, že ani nemá cenu se o ně výrazněji handrkovat – snad s vyjímkou kuřiva (co kdybyste ale raději přestali kouřit :-). Velmi výhodně si zde pořídíte např. vodní dýmku a hlavně tabáky, těch – jste-li fanouškem tohoto druhu „relaxace“ – nakupte půl kufru, protože na takové ceny v ČR nenarazíte.

Na závěr části o nakupování v letoviscích ještě dvě poznámky. První se týká kvality zboží – už jsme se zmínili o vysoké kvalitě výrobků ze zlata a také parfémů – u nich obzvláště: je to dáno tím, že Egypt je dodavatelem olejů, esencí či finálních produktů pro mnoho světově proslulých značek. Při nákupu parfému skutečně nemusíte mít o kvalitu obavy, navíc si můžete přivézt jednolitrovou karafu za cenu 100ml lahvičky od Sephory.

U nákupů zlata v Egyptě je třeba mít se na pozoru, ale zhruba tak na stejné úrovni, jako ve zlatnictvích kdekoli ve světě. Jsou známy případy (např. na stránkách cestovatelského megaserveru tripadvisor.com jich najdete několik popsaných), kdy se vám obchodník snaží za cenu zlata prodat pouze pozlacené stříbro či jiný kov. Obrana proti takovému pokusu o podvod je těžká – asi se vám nebude chtít rýpat do kupovaného zlatého přívěšku, testovací soupravu s chemikáliemi s sebou také nevozí každý… Asi nejlepší zárukou je v tomto případě (ale ono se to vlastně týká skoro čehokoli) vyjít ze zkušeností ostatních – zabere sice něco času vyhledávat internetové reference (příp. naopak stížnosti), ale ve výsledku se to vždy vyplatí.

Druhá poznámka je velice krátká, ale přesto zásadní: neexistuje lepší způsob, jak se dostat na tu nejnižší možnou cenu při nákupech v Egyptě, než když vás při nich doprovází někdo z místních – máme samozřejmě na mysli např. vaše přátele, ne dealera, který se k vám přidal na ulici.

Nakupování ve větších městech

Nákupy mimo letoviska lze ještě rozdělit na dvě podskupiny – ta první a nejvýhodnější je v regionech velkoměst – Káhira, Alexandrie, druhá potom v centrech, kde je stále dominantním „artiklem“ turistický ruch – např. Luxor.

Za nákupy do Luxoru

Nakupování v Luxoru je už o řád kvalitnější, než v přímořských letoviscích, a poznáte to zejména na šíři nabídky zboží. Ta v mnohých oblastech dosahuje téměř rozsahu sortimentu, dostupného v Káhiře (koření, parfumerie, výrobky z papyru), v některých ji dokonce předstihuje – jedná se konkrétně o nabídku výrobků řemeslného zpracování alabastru, mající v této oblasti skutečně velmi dlouhou tradici. Proto si při vašem výletu do Karnaku nebo Údolí králů rezervujte dostatek času pro návštěvu místních dílen a obchodů.

Výhodným (a zároveň k tomu primárně určeným) místem pro nákupy je také místní bazar, který se sice velikostí nemůže rovnat káhirskému, ovšem nabízí kvalitní zboží a opticky vypadá suvenýrů-prostší :-).

Nakupování v Káhiře

Mnookrát jsme v předchozím textu použili srovnání (resp. jeho nemožnost) s nákupy v centru života, kultury … a samozřejmě také obchodování Egypta – s Káhirou. Nikde jinde v Egyptě (a asi nikde jinde v arabském světě) nenajdete tak širokou nabídku sortimentu VŠEHO, a nikde jinde nenakoupíte jmenované VŠE za tak výhodnou cenu.

Nelze v mezích tohoto stručného článku popsat byť jen část z unikátních nabídek zboží, které zde můžete výhodně nakoupit. Máte-li zájem o studium informací o nakupování v Káhiře ještě před vaší dovolenou v Egyptě, sežeňte a pročtěte si skutečně kvalitní a aktualizované průvodce, zejména z populární edice Lonely Planet nebo od vydavatelství National Geographic, případně vyhledávejte v internetových fórech (bohužel výhradně v angličtině – znovu uvádíme jako příklad stránky Trip Advisor, ta česká jsou na informace o Káhiře velmi skoupá, o nakupování nemluvě).

Rozhodně si nenechte ujít důkladnou návštěvu obchodů v islámské části Káhiry, v čele s největším bazarem celého arabského světa s názvem Chán al-Chalíli. V islámské Káhiře nakoupíte veškerý atraktivní sortiment Egypta, zmiňovaný dříve: zatoužili jste po nákupu dámského nádherně zdobeného (případně pánského jednobarevného) obleku galabija, vyrobeného z kvalitní bavlny? Chcete si do své kuchyně nakoupit koření, u kterého se vám stočí jazyk do ruličky už při pokusu o vyslovení jeho nezapamatovatelného jména? Látky, oblečení, koberce, výrobky ze dřeva, z mědi, šperky, parfémy, papyrus a tisíce dalších výrobků Made in Egypt pořídíte nejvýhodněji právě tady.

To ovšem neznamená, že by se v Káhiře obchodovalo pouze zde. Vyražte po západu slunce v již příjemnější teplotě do ulic moderní Káhiry, do záplavy nablýskaných obchodů s oblečením; tady koupíte úchvatné dámské večerní róby či pánské společenské obleky z těch nejkvalitnějších látek. Nepadne vám nebo není ve vámi požadovaném odstínu barvy? Žádný problém, tolik krejčovství jako zde totiž najdete málokdy, navíc je nezajíma něco jako pracovní doba – z vlastní zkušenosti můžeme uvést příklad přešití kalhot na počkání (!) v půl druhé ráno…

Na závěr ještě malé info: v Káhiře obecně je znalost angličtiny místními slabší než v letoviscích u moře, takže občas musíte použít všechny své ruce pro vysvětlení vašeho požadavku. Také ceny, uvedené u vystaveného zboží jsou v naprosté většině pouze v arabštině – a tak máte příležitost si ověřit např. správnost našeho malého arabského slovníku :-). A úplně na závěr – v Káhiře (logicky kromě tržišť) na vás nikdo nebude skákat na ulici a tahat vás či vaši partnerku do svého „zaručeně nejlepšího obchodu“ :-).

Sdílejte: