V Luxoru je dnes více policistů než turistů a nová verze nezdařeného útoku

Chrám v Karnaku v Egyptském Luxoru je dnes (tedy ve čtvrtek) otevřen tak, jako obvykle, i přes nepovedený sebevražedný útok na světové proslulém místě (a který by byl v případě úspěchu teroristů velkým masakrem).

Kolem desáté hodiny místního času, kdy v jiných dnech praská parkoviště ve švech pod náporem autobusů, přeplněných turisty, zde dnes bylo pouze několik autokarů a tři minibusy.

Zhruba 200 turistů se procházelo uvnitř chrámu samotného, cca 50 metrů od místa zmařeného útoku – ovšem přítomných policistů bylo několikanásobně více. Místní úředníci hovoří o tom, že vzhledem k nízkému počtu turistů bylo třeba zrušit několik prohlídek.

Při pokusu o útok nebyl žádný turista zraněn. Jeden z útočníků byl policií zastřelen, druhý byl zraněn poté, co odmítl uposlechnout policejních výzev. Třetí útočník poté odpálil výbušninu a zabil sám sebe.

Policejní velitel uvedl, že policie svým zásahem zabránila masakru, protože útočníci byli vybaveni výbušninami, automatickými zbraněmi a množstvím plně nabitých zásobníků. V době útoku se nacházelo uvnitř objektu cca 600 turistů.

Ředitel karnackých vykopávek dnes uvedl, že turistů je samozřejmě o mnoho méně než včera – např. hromadné organizované výlety z rudomořského letoviska Hurghady byly většinou dočasně zrušeny.

Dnes (ve čtvrtek) se také objevila nová verze celé události z Luxoru: podle očitých svědků totiž přijeli dva z útočníků taxíkem. Předstírali, že jsou turisté a posadili se do místní kavárny, kde se zřejmě setkali se třetím z nich. Zde nějakou dobu setrvali a pravděpodobně se připravovali k útoku (prý čekali na větší skupinu turistů). Řidič taxi měl ale podezření, o kterém informoval policistu. Ten prý šel do kavárny za útočníky a požadoval po nich otevření kabel, které měli u sebe. Následně jeden z nich odpálil výbušninu a začala přestřelka (při které byli krom výše jmenovaných zraněni dva policisté a také dva místní civilisté)

Zdroj, zdroj

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *