Žraloci v Egyptě – zvonec a „zaplaťpánbů“ konec. Doufejme.

Jak představitelé Egypta oznámili, tak se také stalo – včera byly po několika dnech znovu otevřeneny pláže, resp. byly odstraněny cedule, zakazující vstup do vod Rudého moře. Zároveň byl s okamžitou platností ukončen „hon“ na případné/-ho „zabijáky/-a“, tedy na konkrétní žraločí jedince, kteří by měli být odpovědni za útoky proti turistům v letovisku Sharm El Sheikh. Z hlediska zachování živočišných druhů doufejme, že po dobu jejich činnosti nedosáhli výraznějšího úspěchu.

Dále Egypt oznámil přijetí některých nových bezpečnostních opatření, majících přispět k tomu, aby k podobným událostem nedocházelo. Jde zejména o zřízení hlídkující maríny – lodí, zakotvených/plujících poblíž hotelových pláží a pátrajících po případných větších kusech žraloků, hotely samotné by potom samy měly vyčlenit pracovníka či pracovníky, kteří budou držet protižraločí stráž a břehu Rudého moře. Má vstoupit v platnost také jakýsi nový trestní sazebník pro případ zjištění porušení zákazu krmení ryb v moři a podobných nepřístojností.

Prostě a jednoduše, zapomeňme a jede se dál. A je to tak správné. Nesprávná naopak byla reakce s pořádáním lovu na žraloky a podobně. Velice zajímavě o tom dnes (tedy 14.12.) hovořil v televizním rozhovoru na kanále ČT24 v pořadu Před polednem podmořský potápěč a fotograf Richard Jaroněk – pokud vás zajímá, o koho jde, resp. máte zájem si prohlédnout jeho fotografie (krom jiného množství obrovských zubatých žraloků), podívejte se na jeho stránky Uniquenature.cz.

Richard Jaroněk předestřel svoji charakteristiku celé egyptské žraločí aféry – a to jako roztočená kola bulváru (samozřejmě určitě nezlehčoval úmrtí německé turistky či zranění ostatních). Z vlastních zkušeností uvedl, že pravdivých na všech „zaručených“ informacích bude tak 20%. Z každého ukousnutého prstu je hned ukousnutá ruka, ze škrábance na noze o korál je ukousnutá noha).

Za hlavního viníka všech zranění potom označil vlastní turisty, podle něho je popis událostí zejména u ruských a ukrajinských zraněných velmi zkreslen předáváním informací, odborník vyjádřil své přesvědčení zhruba takto – snaží se žraloka přilákat tím, že my strkají naporcované ryby přímo du pusy a pak se diví, když se po nich větší kousek ožene. Také se důrazně ohradil vůči používání slova útok pro to, co žraloci v Sharm El Sheikh předvedli. Richard Jaroněk jasně řekl, že šlo pouze o testovací zákus, s tím, že pokud by žralok provedl skutečný útok, nikdo z cílů takovéto akce by neměl sebemenší šanci.

Povídání Richarda Jaroňka vám vřele doporučujeme, určitě jste sami schopni si najít dnešní pořad Před polednem v archivu vysílání České televize.

Z jeho povídání ještě jednu věc – žraloky extrémně láká žlutá barva, tak si naplánujte případnou změnu plavek.

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *