Pláže v Sharm El Sheikh zůstávají po útocích žraloka vylidněné

Vystrašení turisté zůstávají na souši – a to i přes oznámení, že minimálně dva velcí žraloci byli v oblasti odchyceni a jeden z nich by měl být pachatelem útoků na koupající se turisty. Důvod? Určitě jedním z nich je i to, že NIKDO zatím neřekl, že je bezpečné vrátit se do vody. A vůbec nikdo to nechce riskovat na vlastní pěst.

Teplé a mělké vody Rudého moře v populárním egyptském letovisku Sharm El Sheik, v lokalitě, kterou obývá více než 1000 druhů exotických ryb, korálů, která každoročně přiláká obrovské množství turistů z celého světa. V těchto dnech je u pobřeží liduprázdno.

žralok v sharm el sheikh

Ulovený žralok - tento prý útočil na turisty

Turisté, kteří jindy od rána skáčou do moře, vybaveni šnorchly a pátrájíce po co největší hustotě ryb, zůstávají nyní v dostatečných vzdálenostech od břehů a pozorují vodu, zda se neobjeví další žralok, případně posedávají pod slunečníky u svých drinků.

Několik turistů v lokalitě si už předčasně zabalilo kufry a odcestovali. Někteří říkají, že se do Sharm El Sheikh už nikdy nevrátí poté, co byli svědky napadení a vážných zranění celkem čtyř turistů.

Krvavé stopy jsou byly ještě včera patrné na cestě za pláží Tiran, kde došlo ke dvěma útokům. Někteří z turisté tady hovoří o tom, že jsou klidnější po ohlášení úspěšného ulovení pravděpodobného „pachatele“ útoků. Ale jenom trochu…

Jedna z žen, Nina Dydzinská (46 let, Wigan) říká, že právě ležela na pláži když zaslechla výkřiky v ruštině, upozorňující na žraloka. „Došlo k tomu jen chvilku poté, co jsem vylezla z vody, kde jsem šnorchlovala poblíž pláže. Zaslechla jsem řev napadeného muže, většinu lidí zachvátila panika“.

Její manžel Jaroslaw byl v době útoku žraloka právě ve vodě. „Lidé se snažili zachránit, každý se chtěl okamžitě vyšplhat na molo“.

Barman z nedaleké restaurace s výhledem na moře uvedl, že viděl muže, utíkajícího od moře s krvavou ranou na noze. O několik chvil později zaútočil žralok znovu. Oběť útoku vytáhli z vody pracovníci místního potápečského centra. Podle barmana a Niny Dudzinské mu jedna ruka visela pouze na kůži, jednu nohu měl potom ukousnutou.

Pláž se okamžitě vyprázdnila, všichni okamžitě utekli do hotelu. „Teď je tady klid“, říká barman, „lidé jsou hrozně vystrašení, přijdou tak maximálně na drink do restaurace. Ani se nejdou opalovat“.

Turisté mají strach, mnoho z nich zde potvrdilo, že už by byli nejradší pryč. Do vody už nevlezou za žádnou cenu, a od touhy přijet sem příští rok jsou prý vyléčeni. Ovšem se vzrůstající vzdáleností od míst útoků tato nálada klesá. Ve vzdálenějších hotelech lidé naopak čekají na plné zprovoznění pláží, a do moře prý půjdou v každém případě.

Zajímavá jsou i stanoviska pracovníků místních potápěčských center. Ti hovoří o vyjímečnosti útoků, zároveň však potvrzují fakt, že i turisté sami se v podmořském světě nechovají tak, jak se na hosty v tomto prostředí sluší a patří, a i na nich tedy leží část viny.

„U každé pláže je v mnoha jazycích vyvěšeno varování o zákazu vnášení a konzumace jídla ve vodě, o házení zbytků či obalů do moře. Přesto se turisté denodenně snaží krmením ryb přilákat tyto do své blízkosti. Narušuje se tím přirozené prostředí – velké množství ryb vplouvá mezi korálové útesy a žraloci se potom přesunou za nimi. Ale to turistům nevysvětlíte, stejně jako další fakt – pokud spatříte ve své blízkosti žraloka, měl byste se přestat škubat, být víceméně v klidu a hlavně se nesnažit na něj sám zaútočit s cílem ho odehnat. Účastníci našich kurzů toto vědí, ovšem běžní šnorchlisté nebo plavci ne. A tento nedostatek v obeznámení se se zásadami bezpečnosti může mít potom i takto katastrofální důsledky“ říká muž, který má za sebou cca 3000 ponorů, mnoho z nich v blízkosti žraloků a bez zkušenosti s agresivním napadením.

Zdroj – guardian.co.uk, foto – AFP

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *