Kamkoli do Egypta bez obav? Snad už brzy…

Pro ty, kterým také učarovala země na Nilu, a kteří by si již nedokázali představit svůj život bez alespoň jedné dovolené v Egyptě za rok (a stejně tak i těm, kteří by rádi navštívili některé z letovisek na pořeží Rudého moře poprvé), přinášeme – zprostředkovaně – dobrou zprávu. Již brzy prý dojde k uklidnění situace a stav v Egyptě se – z hlediska bezpečnostního stavu a případných turistických rizik – snad – vrátí ke stavu, jaký panoval před událostmi z prních měsíců roku 2011. Zajímá vás kdy? 1. července.

Po období, kdy zpravodajství z Egypta (včetně turistických příhod či zážitků) vyplňovaly zejména neověřitelné nepříliš potěšující novinky, „děsuplné“ zážitky, nepřesvědčivě znějící prognózy a kritické „postdemokratizační“ výkřiky neukojených šiřitelů západního životního stylu, přijde všemi milovníky dovolené v Egyptě vítaná změna. Nikde žádné demonstrace, barikády v ulicích, pouliční střety příznivců s odpůrci (čeho – to si doplňte podle svého gusta).

Zklidňujícím prvkem by podle stanoviska Ministerstva cestovního ruchu Egypta mělo být dokončení politických změn v zemi – tedy ustavení nové pevné vlády, vzešlé z výsledků proběhlých voleb a také zvolení nového egyptského prezidenta.

Tento předpoklad má určitě logiku. Je třeba také uvést, že požadavek na nutné uklidnění situace se vlastně týká jednoho jediného města – Káhiry, přesněji řečeno náměstí Tahrír a části káhirského „downtownu“. Jenom tam dochází stále k demostracím, ke střetům s bezpečnostními složkami. Podle náměstka ministra cestovního ruchu Samyho Mahmouda tak vzhledem k tomu, že 75% turistů, kteří přijíždějí na svoji dovolenou do Egypta, míří do letovisek Hurghada, Sharm El Sheikh a Marsa Alam, zatímco do Káhiry směřuje zhruba právě těch zbývajích 25 procent, se dá dokonce napsat, že situace v zemi je vlastně převážně v normálu. Bezpečnostní stav v rudomořských letoviscích je totiž stabilní po celou dobu a turisté se zde o nějakých nepokojích mohou dozvědět maximálně tak ze zpravodajství.

Proto ministerstvo podle Mahmouda poměrně optimisticky očekává pronikavé zvýšení počtu zahraničních návštěvníků Egypta v roce 2012 a s tím související navýšení příjmů z oblasti turistického ruchu oproti roku 2011. To by nemělo být – samozřejmě za předpokladu zklidnění situace v Káhiře – nic složitého, i když zaprvé: data za rok 2011 nejsou vlastně ještě přesně známa, a za druhé – optimismus uvedeným předpokladům berou poslední události v zemi: více než sedmdesát mrtvých na fotbalovém utkání, nebo únos turistek nedaleko letoviska Sharm El Sheikh.

Tak se nechme překvapit, jak se bude další situace v Egyptě vyvíjet. Pokud máte v úmyslu letět na svoji dovolenou do Egypta k Rudému moři, nemusíte mít žádné obavy a můžete vyrazit třeba hned zítra. Pokud pojedete do Káhiry, řiďte se doporučením, která najdete na internetu – vyhýbějte se místům srocování Egypťanů, nefoťte demonstranty ani policii či vojáky, při pohybu po městě ve večerních hodinách dbejte zvýšené opatrnosti.

Zdroj např.: Gulfnews.com

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *