Egypt – ropná skvrna ohrozila Hurghadu

Pro turisty, chystající se na dovolenou do Egypta, přinesly dnes agentury nemilou zprávu – pláže v letovisku Hurghada prý znečistila ropa, která unikla z ložiska (?) v Rudém moři, několik desítek km severním směrem od Hurghady (dle Novinek 80km, dle šílenců z iDnes dokoce 160km daleko). K události došlo údajně již před týdnem, ale egyptské úřady o ní dle českých zpravodajských zdrojů mlčely, aby tím neohrozily turistický ruch v té nejatraktivnější části sezóny.

Tak zaprvé – v ohrožení je v případě podobných havárií zejména život v mořích či život živočichů na moři výhradně závislých. Pokud si někdo zašpiní plavky na pláži s ropnou nečistotou, lze ho sice politovat, ale nejde o žádnou katastrofu.

Dále – skutečný rozsah „katastrofy“ je zatím více než sporný. Nevládní organizace a egologisté hovoří a skuteně velkém rozsahu, který ale není téměř nikde patrný – údajně se zasažení ropnou skvrnou projevuje zejména na ostrovech. Náš „zvěd“ v Hurghadě nám před chvílí oznámil, že na plážích vlastní Hurghady (kontrolováno na plážích hotelů Shedwan Garden a Marlin Inn) by nikdo nepoznal rozdíl oproti běžnému stavu – občas se totiž na plážích některých hotelů s blízým kotvištěm lodí objevují ropné nečistoty tak jako tak.

Aby vykázala alespoň nějakou činnost (to byl jenom vtip :-), zareagovala promptně i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, která vyslala do oblasti pracovníky CK, toho času pobývající v Hurghadě – i podle jejich zjištění je pobřeží Rudého moře počínaje Hurghadou a na jih od ní vyčištěno.

Takže uvidíme co přinesou další informace – ale chce to zachovat klid a chladnou hlavu, a nedat na první zprávy agentur, které si často podklady pro články doslova vytáhnou „z paty“. V některých komentářích pod zpravodajstvím si lze přečíst doslova hysterické reakce spojené s okamžitou snahou zrušit objednaný zájezd, to vše na základě stručné polobulvární informace…

Chcete-li si prohlédnout unikajicí ropu do vody Rudého moře na videu (tedy pokud je to skutečně dotčená lokalita), podívejte se na příspěvek s videozáznamem ropné skvrny v Egyptě.

Na závěr pouze ujištění, že sami nechceme jakoukoli podobnou havárii zlehčovat – i ta nejmenší totiž znamená poškození přírody, často nenávratné či velmi ztěžka napravitelné…

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *