Zničí Egypt počasí?

Na vysvětlenou – ne, že by měl ničit Egypt počasí, právě naopak, počasí by mělo likvidovat Egypt. Zadruhé: pokud se chystáte k odletu na akci s názvem dovolená Egypt 2010, nemějte strach, nejedná se o aktuální počasí, které by mělo Egyptu způsobit nějaké vážnější problémy. Jde o projevy dlouhodobých klimatických změn, jejichž studiem se egyptští klimatologové zabývají a které by mohly mít pro Egypt skutečně katastrofální následky.

Není to tak dávno, co tiskem a médii proběhla zpráva o možných rozepřích, týkajících se využití vody z horního toku Nilu, které se očekávají z důvodu pozbytí platnosti určitých mezinárodních smluv, zaručujících využití vod Nilu téměř výhradně pro potřeby Egypta (přesněji řečeno skončilo právo veta pro Egypt na cokoli, co se Nilu týkalo). Titulky typu Válka o vodu jsou pro zpravodajce zajímavým soustem; pokud se ovšem jedná o jiné a možná ještě větší nebezpečí pro přežití Egypta, kterým jsou očekávané klimatické změny, nevěnuje se těmto katastrofickým scénářům téměř nikdo.

Egyptští vědci ovšem varují: změna počasí v Egyptě závažně ovlivní život na všech úrovních. Ve své studii se zabývají stavem, který nastane do roku 2050 – méně srážek způsobí úbytek zátopových ploch Nilu a tím i půdy pro pěstování zemědělských plodin, které je i dnes v Egyptě velmi málo. Opačný extrém by nastal v deltě Nilu – stoupající voda moří by „prosolila“ lokalitu, která dnes poskytuje obživu pro zdaleka největší počet obyvatel Egypta.

Změny samozřejmě ovlivní i turistický ruch – zvýšená acidita vody v Rudém moři bude znamenat vyhynutí korálů a tím zmizí lákadlo pro ty, kteří jezdí na dovolenou do Egypta zejména za potápěním či šnorchlováním. Již zmíněné zvýšení hladin moří by zároveň způsobilo zatopení pláží u dalších populárních turistických lokalit na pobřeží moře Středozemního.

Proto neváhejte a dokud je ještě možnost, OKAMŽITĚ vyražte na dovolenou do Egypta! Můžete si vybrat třeba z nabídky last minute zájezdů na našich stránkách :-).

Ve skutečnosti ale doufáme (asi tak jako každý, kdo si dovolenou v Egyptě zamiloval), že k nejfatálnějším podobám katastrofických scénářů nedojde, a že Egypt zůstane zachován jak pro jeho obyvatele, tak pro turisty z celého světa.

Podkladem byl článek (v angličtině) na stránkách BusinessWorld.

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *