Egypt – ropná skvrna v Hurghadě podruhé

Přestože od doby oznámení údajné ropné havárie v Rudém moři nedaleko egyptského letoviska Hurghady uplynulo několik týdnů, stále nám na kontaktní e-mailovou adresu chodí dotazy s žádostí o zjištění stavu u toho-kterého hotelu či té-které lokality. Přestože se od oné zprávy prakticky neobjevila žádná další, která by tu první nějak výrazněji potvrzovala. Přestože se v hotelech v Hurghadě a poblíž ní vystřídaly již tisíce lidí na dovolené bez toho, aby nějakou ropnou skvrnu v Rudém moři pozorovali.

Samozřejmě – i nám v mailu či v komentářích několik lidí potvrdilo, že nějaký olej ve vodě nebo na břehu pozorovali. To je sice hezké, ale pokud zjistíme, že to bylo na pláži hotelu Aquafun (mnozí z vás si jistě vzpomenou na jeho polohu v centru Sakkaly), nelze než zapochybovat o tom, že by se konkrétně zde projevila ropná havárie, ke které mělo dojít skutečně velmi daleko severním směrem odtud, aniž by poblíž ostatních hotelů kdokoli pozoroval něco podobného…

Prostě a jednoduše: buďte naprosto v klidu, podobné drobné znečištění vody či pláží je – zejména poblíž center a přístavních mol v Hurghadě – bohužel celkem běžnou záležitostí. Tyto ropné „skvrny“ jsou většinou způsobeny lokálními úniky paliva na starších lodích poblíž pobřeží. Jsou sice velmi nepříjemné – minimálně tím, že vám znečistí plavky, neznamenají ale ekologickou katastrofu ani nezpůsobují ohrožení zbytků podmořského života u břehů Hurghady.

Co se týká uvedené havárie na ropném zařízení v Rudém moři, nejsou skutečně k dispozici žádné údaje. Několikrát sice proběhly některými sítěmi blogů titulky o zničených korálech pod hladinou, o umírajích ptácích či mořských želvách, vše ovšem na základě původní informace o ropném úniku. K němu samozřejmě došlo, protože to potvrdily i egyptské státní orgány, ovšem už jenom původce tohoto znečištění je stále velmi nejasný. Společnost provozující nařčené ropné zařízení totiž odpovědnost odmítla, i vyšetřující egyptská organizace zveřejnila rozdílnost chemických rozborů uniklé ropy s ropou v zařízení.

Proto se jako další varianta objevila možnost ropného úniku z některého z tankerů proplouvajících Rudých mořem a tímto směrem je – spolu s prošetřováním dalších mmožností – vedeno jedno z vyšetřování. My bychom chtěli pouze upozornit na úroveň „zpravodajů“ z českých mainstreamových médií, kteří z jedné agenturní zprávičky dokáží vytvořit složité konspirační konstrukce státem skrývané ropné havárie rozsahu téměř většího, než…. než je rozsah té mexické, která je skutečnou ranou naší Zemi.

Objeví-li se nové informace o ropné havárii poblíž Hurghady, budeme vás samozřejmě na našich stránkách informovat. Byly bychom ale samozřejmě raději – stejně jako jistě i vy – kdyby to nebylo potřeba.

Na závěr jenom korekce: v předchozím článku věnovaném havárii jsme odkazovali na dostupná videa, která měla únik ropy zachycovat. Už v článku jsme upozornili na možnost, že na videu vůbec není dotyčné egyptské zařízení resp. havárie. Doteď vše ukazuje na to, že jde skutečně o „fake“.

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *