Egypt spustil rozsáhlý zátah proti útočícím žralokům
Pokud někdo čekal, že Egypt vymyslí jinou taktiku, jak zajistit bezpečnost turistů před útočícími žraloky v Egyptě než je jejich další lov, musí být zklamán (ovšem zároveň by měl tuto taktiku sám vymyslet a navrhnout). Ministerstvo životního prostředí spolu s ministerstvem turistiky Egypta spustilo totiž masívní 48 hodinovou operaci v letovisku Sharm El Sheikh, jejímž cílem je ulovení žraloka (žraloků?), kteří opakovaně útočí na turisty.
Do operace je zapojeno mnoho egyptských profesionálních potápěčů a biologů, stejně jako řada zahraničních specialistů, kteří mají za cíl také zjistit, co vede žraloky k vysoce agresivnímu chování vůči lidem, které běžně nenapadají.
Převažujícím názorem na to, co může vést žraloka ke změně chování (žraloky?) a k raritním opakovaným útokům, při nichž jeden člověk zahynul a čtyři další byli vážně zraněni, je vliv člověka a jeho působení na lokální ekosystém v Rudém moři. Alespoň tak se vyjadřují dotazovaní odborníci, a asi jim není důvod nevěřit (ale stále bychom si raději nechali v záloze žraloka „psychopata“, který si našel náhodou novou zálibu).
A který-že vliv člověka na přírodu způsobí, že na mělčinu přijede žralok, který se jinak vyhne jakékoli civilizaci a ukousne vám tu ruku, tu nohu..? V podstatě se hovoří o třech „on-sea“ :-) negativních faktorech – nekontrolovaný rybolov, znečištění moří a ničení korálových útesů; jejich náprava bude trvat roky (pokud už ovšem není na některé pozdě). Co je ovšem zřejmé, je fakt, že situaci nevyřeší vybíjení žraloků poblíž hotelů či celých lokalit. (Tady pozor, my ve skutečnosti nevíme, že by k nějakému masovému „vraždění viňátek“ :-) došlo, ale je pravdou, že zabíjení ohrožených zvířat by neměla být cesta k možnosti urvat si trofejní kus korálu).
Odborníci varují, že případné vybíjení žraloků nápravě ekosystému v těžce zkoušeném Rudém moři nepomůže (nakonec na toto poznání nemusí být člověk odborník). Co by prý ale jistě pomohlo, by byl např. zákaz pořádání výletů pro turisty s možností krmit mořské dravce. Každá takové akce totiž může přitáhnout žraloky blíže k pobřeží.
Upřímně bychom nechtěli být v kůži toho, kdo to půjde pořadatelům těchto atrakcí říct. Z druhé strany je třeba uznat, že Egyptské státní orgány dokáží svá nařízení prosadit velmi razantně, jenže je snad každému jasné, že jedno nařízení Rudé moře nevyléčí (pokud je tedy nemocné?).
Hotelové pláže (přesněji řečeno moře u pláží) jsou tedy prozatím zavřené a lze jenom odhadovat, jaký bude další postup, pokud se žádného „kandidáta lidožroutství“ nepodaří objevit.
Foto: RIA Novosti