Jak předejít útoku žraloka

V souvislosti s opakovanými útoky žraloka (pravděpodobněji žraloků) v Egyptě v letovisku Sharm El Sheikh, při kterých jedna turistka zahynula a několik dalších bylo vážně zraněno, se na internetu objevilo mnoho „zaručených“ postupů, tipů a rad, jak takovému útoku předejít (jinými slovy jak se nechtěnému setkání se žralokem vyhnout), případně jak se chovat, pokud už vás někde nějaký větší kousek „dlouhoploutváka“ či třeba velkého bílého „natrapíroval“.

Dělat mrtvého nebo kolem sebe divoce plácat rukama, upřeně koukat žralokovi do očí nebo ho praštit malíkovou hranou ruky těsně před zadní ploutev (ano, i toto se skutečně objevuje na internetu :-)? Těchto a podobných rad je velká spousta, některé pusobí směšně, jiné naopak znějí celkem logicky. Tak si říkáme, že neuškodí zde některé zmínit, aby jste i vy byli na své nadcházející setkání se žralokem pripraveni.

Nejen v Rudém moři plavte pokud možno ve skupině. Žralok si obvykle jako cíl svého útoku vybere osamoceného jedince, velice zřídka zaútočí na člena větší skupiny.

žralok útočí více v nociNevstupujte do vody v noci, ani při soumraku. Nejen, že žraloci jsou v této době nejaktivnější, ale tma znemožňuje i vizuelní kontrolu prostoru.

Před vstupem do vody odložte všechny šperky nebo cokoli blýskavého, předejdete tak omylu, kdy si žralok splete odlesky s rybími šupinami.

ptáci loví ryby - žralok takéNikdy nechoďte do vody v místech lovu ryb, pozorujte také ptáky, nalétávající na hladinu a lovící ryby – těmto lokalitám se raději vyhněte.

Ve vodě se snažte pohybovat co nejplynuleji, různé šílené způsoby plavání žraloky velmi přitahují (čili v Rudém moři zapomeňte na čubičku:-).

Kontrast barev žraloka lákáPlavky (nebo prostě cokoli, v čem vstupujete do vody) volte raději v méně křiklavých barevných kombinacích. Protože žraloky také přitahuje kontrast barev potenciálního „oběda“, snažte se opalovat co možná nejrovnoměrněji (jaahaha :-)!

Pokud už o vás žralok projeví zájem, je každá rada drahá. Většina lidí se zkušenostmi z takovýchto setkání radí na prvním místě logickou věc – snažte se dostat co nejrychleji, ale zároveň klidně z vody. Je pravdou, že občas mají úspěch i vcelku nevšední metody chování – napr. řvaní pod vodou nebo výhružné vypouštění bublin :-)

Jedním z tradovaných nesmyslů je báchorka o tom, že kde jsou delfíni, určitě nejsou žraloci. Je pravda, že delfíni na žraloky útočí, ovšem to neznamená, že se žraloci nechají jen tak odehnat, navíc se živí stejnou potravou.

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *