Skončí nejznámější egyptolog ve vězení?

Asi každý, kdo se jen trošku zajímá o historii Egypta (případně kdo absolvoval nějaký výlet k památkám na své dovolené v Egyptě), zná osobu, která je po dlouhou dobu hlavní tváří odhalování egyptské historie. Ano, jde o egyptologa jménem Zahi Hawass. Tento „Indiana Jones“ severovýchodu Afriky se vám svými odbornými postřehy či hodnocením představí v každém televizním dokunetu, který se historie Egypta dotýká třeba jen okrajově. Ovšem tomu může být minimálně na jeden rok konec.

Zahi HawassUž tzv. „revoluční“ události v Egyptě mohly předznamenat změny v jeho kariéře. Zahi Hawass, který byl po nepokojích v Egyptě jmenován do vládní ministerské funkce, z ní byl po krátké době zase odvolán poté, co zástupci „revolucionářů“ nemohli překousnout některá z jeho vyjádření v čase panujících nepokojů. Po dalších několika dnech se ovšem zjistilo, že Egypt nemá koho na jeho místo, takže je Zahi Hawass opět ve vládě zpět, a je to tak určitě dobře.

Ovšem objevil se další zádrhel – tentokrát není obžalobou proti Zahi Hawassovi politika, ale běžný soudní spor. Ten Hawass prohrál, ovšem odmítl se podřídit rozhodnutí soudu a ten jej za to chce poslat na jeden rok za mříže. Zahi Hawass podal odvolání, do vyřešení případu samozřejmě zůstává na svobodě . Doufejme, že „někdo“ nebude tlačit na potrestání Hawasse jen kvůli tomu, že svoji kariéru nejlepšího světového egyptologa vybudoval pod bývalým prezidentem Mubarakem.

foto: Aljazeera.net

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *