Egypt se chystá restaurovat i druhou sluneční loď faraona Chufua

Pokud jste na své dovolené v Egyptě navštívili pyramidové pole v Gíze na okraji Káhiry, určitě vám nemohla uniknout jedna – z našeho pohledu značně nevkusná – stavba. Možná sami uhádnete, že jde o Muzeum sluneční bárky, ve kterém je sestavena jedna z dvojice úžasných lodí (tzv. sluneční lodě), nalezených poblíž Velké pyramidy faraona Chufua (Cheopse). Jak oznámilo nové vedení egyptského ministerstva památek ústy jeho šéfa Mustafy Amina, byly již zahájeny práce na zrestaurování i druhého plavidla. Tak doufejme, že se zde neobjeví další paskvilní budova.

Obě lodě byly svého času (první v r. 1954) nalezeny rozebrány na jednotlivé díly a srovnány ve skladovacích jámách poblíž Velké pyramidy faraona Chufua. Má se za to, že se jedná o plavidla, která měla zesnulému panovníkovi sloužit v posmrtném životě na jeho plavbě ke svému božskému otci, kterým nebyl nikdo menší než bůh slunce Re.

Jedna z lodí byla sestavena (a je to určitě dobře) a nyní je umístěna v již zmíněné budově. Jak si vážíme stylu, kterým se běžně v Egyptě k úžasným zázrakům minulosti přistupuje, lodní budova je skutečnou pěstí na oko pyramidovému poli v Káhiře.

Druhé plavidlo bylo po objevení prozkoumáno a poté znovu uloženo do svého skladu, nyní se tedy objevily zprávy o jejo zrestaurování. Nic bližšího o celé akci zveřejněno nebylo, tak doufejme, že až se příště budeme kochat pohledem na nejúžasnější stavby lidské historie, nebude nás za vchodem k pyramidám vítat sestavená nalakovaná loď přidělaná na kolotoči.

Sdílejte:

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *